Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
15. 1. 2015,
14.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

SDS privatizacija

Četrtek, 15. 1. 2015, 14.43

8 let, 7 mesecev

Janša: Privatizacija bi utegnila biti strateški problem za vlado in SMC

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Privatizacija bi utegnila biti strateški problem za SMC, koalicijo in za vlado Mira Cerarja, meni predsednik SDS Janez Janša.

Pri privatizaciji po oceni Janeza Janše v prvi vrsti ne gre za zavezo Evropski uniji, pač pa za interese davkoplačevalcev. Podjetja, ki ne prinašajo toliko, kot bi prinašala, če bi bila v pravi lasti, in ki ne zagotavljajo dovolj delovnih mest, so namreč breme za davkoplačevalce. Kot je ponazoril Janša, so davkoplačevalci državne banke že dvakrat sanirali, plače, pokojnine in štipendije pa so zaradi tega nižje.

Koalicija izgublja čas, podjetja pa vrednost Tudi sicer bi se država morala privatizacije lotiti na drugem koncu, je povedal. Po njegovem mnenju bi morala določiti nekaj strateških deležev, ki bi jih ohranila, vse ostalo pa privatizirati. Tako pa v času, ko se dela seznam za prodajo, koalicija izgublja čas, podjetja pa vrednost, je pojasnil Janša. Kot je poudaril ob robu predstavitve njegovih knjižnih del, so "dve vladi doslej rušili, ko se je obetala privatizacija Telekoma, in ni rečeno, da se to ne bo zgodilo tudi tretjič".

V SDS podpirajo prodajo državnega premoženja V SDS sicer ne podpirajo prizadevanj za zaustavitev privatizacije, zato na petkovi seji odbora za finance ne bodo podprli predloga ZL za zaustavitev postopkov privatizacije 15 podjetij. Poslanec SDS Marko Pogačnik je dejal, da bi s tem storili še več škode.

Pogačnik je na novinarski konferenci spomnil, da poslanci SDS že leta 2013 niso podprli seznama 15 podjetij za prodajo, zavzemajo pa se, da privatizacija poteka transparentno. Prodajni postopki so šli po njegovem mnenju predaleč, njihova zaustavitev pa bi za Slovenijo pomenila bistveno večjo škodo, kot če se nadaljujejo.

Dejal je, da je nujno, da se pripravi strategija upravljanja državnega premoženja. "Izključno ta dokument bo lahko doprinesel k boljšemu upravljanju državnega premoženja in k transparentni in kakovostni privatizaciji," je dodal. Ob tem je Pogačnik izrazil obžalovanje, da vlada opozicije ni povabila k sodelovanju pri pripravi strategije.

Ne spreglejte