Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
31. 3. 2022,
16.33

Osveženo pred

2 leti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,95

65

Natisni članek

vojna Ukrajina intervju vlada premier Janez Janša Janez Janša

Četrtek, 31. 3. 2022, 16.33

2 leti

Janša o Ukrajini za Sky News: Več opreme bo poslane v Ukrajino, krajša bo vojna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2,95

65

Janez Janša | Z voditeljico sta govorila o trenutnih razmerah v Ukrajini. | Foto Reuters

Z voditeljico sta govorila o trenutnih razmerah v Ukrajini.

Foto: Reuters

"Slovenija pomaga Ukrajini, kolikor je mogoče. Zelo sem se razveselil, ko sem slišal vašega ministra za obrambo, da Združeno kraljestvo pošilja več obrambnega orožja v Ukrajino, saj to potrebujejo. Močnejši bodo, krajša bo vojna," je danes v pogovoru za Sky News dejal premier Janez Janša. 

Potem ko je v sredo gostoval v oddaji Connect the world na CNN International, je bil Janša danes gost oddaje Sarah Jane Mee Show na Sky News, so v tvitu sporočili iz vlade. Oddajo, ki bi se morala začeti ob 16.30, so sicer premaknili za eno uro. V pogovoru z voditeljico Sarah Jane Mee sta spregovorila o trenutnih razmerah v Ukrajini. 

Ukrajincem je treba pomagati s humanitarno in finančno pomočjo ter z načrti za obnovo. "Govorimo o ljudeh, ki umirajo, govorimo o množičnem trpljenju. Vsak dan šteje v življenjih in karkoli lahko Ukrajincem damo, da se branijo, je to tisto, kar rešuje njihova življenja, tega se moramo zavedati," je povedal premier.

V zvezi s sankcijami proti Rusiji je predsednik vlade dejal, da je treba narediti vse, da bo Ukrajina močnejša in Rusija šibkejša.

"S sankcijami ne pošiljamo samo sporočila, ampak ruski vojni stroj v resnici postaja šibkejši," je, kot so navedli v sporočilu za medije na vladi, še dejal premier. Po njegovih besedah bi se Zahod moral zavedati, da so Rusi močno odvisni od rezervnih delov, ki jih proizvajamo na Zahodu.

"Naslednji paket sankcij bo usmerjen prav na to, kar je izjemno pomembno. Če nekatere zahodne družbe zapirajo luksuzne trgovine v Moskvi, bo to na dolgo- ali srednjeročno vplivalo na javno mnenje, vendar pa to ne bo ustavilo vojne. Vojna se lahko ustavi, če ruska vojna mašinerija ne bo imela rezervnih delov za vojaško opremo in orožje," je povedal predsednik vlade. Dodal je tudi, da Rusija v tem pogledu za zdaj ima zaloge, vendar ne takšnih, s katerimi bi lahko zmagala v moderni vojni. "Torej, več opreme ko bo poslane v Ukrajino, krajša bo vojna," je prepričan predsednik vlade.

"Putin ima, je še poudaril Janša, še vedno veliko podporo ruske populacije, "ki je bolj ali manj izolirana in ne ve, kaj se v resnici dogaja v Ukrajini," so še tvitnili pri SDS.

Plačevanje energentov v rubljih neuresničljivo

Kar zadeva ruske energente, je predsednik vlade dejal, da zahteve Rusov, da se energenti plačujejo v rubljih, niso uresničljive. "Slovenija je deloma odvisna od ruskega plina, a ne toliko kot druge države. Verjetno se gospod Putin ne zaveda, kaj zares počne, ko ubira to pot, ki je pot brez vrnitve. Ne vem, kako misli, da bo gospodarstvo delovalo, saj je prav rusko gospodarstvo močno odvisno od izvoza energentov," je povedal predsednik vlade. Prav tako je izrazil prepričanje, da Rusiji nihče ne bo plačeval energentov v rubljih, to bi bilo navsezadnje tudi v nasprotju s podpisanimi pogodbami.

"Že pred 10 dnevi, ko je bilo to plačilo v rubljih prvič omenjeno, sem povedal, da se Evropa in preostale države, ki uvažajo ruski plin, trudijo za to, da najdejo druge vire. Mislim, da se Kremelj ne zaveda, kaj se dogaja. Če denarja, ki prihaja v stotinah milijonov evrov v Rusijo na podlagi nakupa energentov, ne bo več, potem bo veliko vprašanje, kako bo rusko gospodarstvo videti v prihodnjih letih. Po petih letih, ko se bomo ozrli nazaj, bo največja žrtev te Putinove avanture prav rusko gospodarstvo," je menil predsednik vlade.

Razlika je, ali se za rusko stran borijo plačanci ali ruski vojaki 

V pogovoru je Janša komentiral tudi navedbe nekaterih obveščevalnih služb, da je Putin pravzaprav vojno že izgubil. "Pred dvema tednoma, ko sem bil v Kijevu in govoril z ukrajinskim vodstvom, so nam povedali, da obstaja razlika, ali se za rusko stran borijo plačanci ali ruski vojaki," je dejal premier in nadaljeval: "Ruski vojaki se poskušajo predati, zato se na evropski ravni pogovarjamo o azilu zanje." 

Predsednik vlade je še dejal, da so ukrajinske oblasti povedale tudi, da ko gre za napade iz daljave, kjer se uporablja težko orožje, vsi vojaki pri tem sodelujejo, ko pa se borijo v mestih, pa ruski vojaki nad tem niso najbolj navdušeni. "Edine enote, ki se zares bojujejo v mestih, so plačanci, Čečeni, posamične skupine, nekatere specialne enote ruske vojske, redna vojska pa se niti ne želi bojevati," je dejal predsednik vlade. Prav tako je povedal, da v Sloveniji vemo, kako takšne vojske delujejo. "Slovenijo je napadla podobna vojska, komunistična vojska. To je tip vojske, kjer samo oficirji vedo, kakšno je vzdušje v enoti, vsi preostali - visoki generali - pa si slikajo precej lepšo sliko, kot je v resnici. In ko generali poročajo gospodu Putinu o pripravljenosti vojske, mu verjetno povedo, da vse vojaške enote delujejo," je povedal predsednik vlade.

Ob tem je še dejal, da rusko vodstvo v tem trenutku izkorišča prednost, ki jo imajo s tem, da nadzirajo nebo nad Ukrajino, in s tem, da imajo opremo, s katero uničujejo mesta, med njimi Mariupol.

Predsednik vlade je vojno v Ukrajini ocenil kot zgodovinsko napako Kremlja in Putina, ki je bil verjetno zaveden glede stanja v ruski vojski. "Še vedno pa ima gospod Putin visoko podporo pri ruskem prebivalstvu, ki je izolirano od realne slike dogajanja v Ukrajini," je dejal predsednik vlade. Po njegovem mnenju se bo Zahodni svet slej kot prej moral spopasti tudi s tem, da je pred 30 leti po padcu Berlinskega zidu zanemaril realen položaj, pri čemer v vseh teh letih ni bilo dekomunizacijskih procesov. | Foto: Kabinet predsednika vlade Predsednik vlade je vojno v Ukrajini ocenil kot zgodovinsko napako Kremlja in Putina, ki je bil verjetno zaveden glede stanja v ruski vojski. "Še vedno pa ima gospod Putin visoko podporo pri ruskem prebivalstvu, ki je izolirano od realne slike dogajanja v Ukrajini," je dejal predsednik vlade. Po njegovem mnenju se bo Zahodni svet slej kot prej moral spopasti tudi s tem, da je pred 30 leti po padcu Berlinskega zidu zanemaril realen položaj, pri čemer v vseh teh letih ni bilo dekomunizacijskih procesov. Foto: Kabinet predsednika vlade

Nebo nad Ukrajino je stvar Ukrajincev

Predsednik vlade Janez Janša je o zaprtju zračnega prostora dejal, da je bil njegov predlog in predlog številnih drugih tisto, kar so govorili tudi Ukrajinci.

"Nebo nad Ukrajino je stvar Ukrajincev, Ukrajina je suverena država in ni Rusija tista, ki bi lahko povedala, kdo lahko pride v Ukrajino in kdo lahko leti nad ukrajinskim nebom, zdaj pa je položaj drugačen. Če bi se zaprtje zračnega prostora zgodilo pred rusko agresijo, Putin verjetno ne bi tvegal napada, a zdaj govorimo o položaju, ki je del preteklosti, ki je ne moremo spremeniti. Tveganje bi bilo, če bi bil Nato neposredno vpleten v spor, in mislim, da to ni potrebno. To tudi ni tisto, za kar Ukrajinci prosijo. Ukrajinci prosijo za moderno opremo, rakete zato, da bodo lahko branili svoje nebo," je povedal predsednik vlade.

Dodal je še, so še sporočili iz vlade, da je prav to točka, "kjer smo počasni z odzivom, in rezultati tega se na žalost plačujejo s krvjo".

Novice Janša za CNN: Ukrajina bo v tej vojni zmagala #video
Janez Janša Andrej Plenković
Novice Janša in Plenković v Zagrebu: plin s Krka tudi v Slovenijo?
Biden JANŠA
Novice Janša o cenah energentov: Slovenija se zavzema za srednjo pot
Vrh EU Bruselj
Novice Janša v Bruslju: To bi bil strel v koleno #foto #video

Ne spreglejte