Sreda, 18. 6. 2014, 12.21
8 let, 7 mesecev
Janez Janša: Tožilci v zadevi Patria so poljubno izbirali dokaze (video)
Obsojeni v zadevi Patria Janez Janša je povedal, da je eden od mednarodnih pravnih strokovnjakov opozoril na razliko v obsegu sodnega spisa v zadevi Patria na Finskem in v Sloveniji. "Ugotovili smo, da je v finskem spisu okoli sedem tisoč listin več kot v slovenskem. Prvi pregled je pokazal, da so v finskem spisu pomembni dokumenti o zadevi Patria v Sloveniji, ki pa jih v slovenskem spisu ni."
"V skladu z zakonom mora tožilec v sodni spis vročiti tako listine, ki osumljene in obtožene bremenijo, kot tiste, ki jih razbremenjujejo. Na podlagi tega lahko potem sodišče nepristransko presodi o krivdi. Državnim organom ni dovoljeno poljubno izbirati le listin, ki osumljene in obtožene bremenijo. V tem primeru gre za zanikanje pravice do enakih orožij tožilstva in obrambe."
Janša je izpostavil še en primer, ki po njegovem kaže, da sodba v zadevi Patria ni pravična. "Prvostopenjsko sodišče je v primeru gospoda Toneta Krkoviča utemeljilo sodbo na indicih, ki jih je vzelo predvsem iz elektronskih sporočil. Sodišče je zapisalo, da je bila vloga Krkoviča obremenilna, kar kaže izpoved Vatriainena. A dokument z istim datumom, ki ga je napisal nekdo od vodilnih iz Patrie, Krkoviča razbremenjuje, predvsem v smeri, da ni vpleten pri ministrstvu za obrambo."
"Dejstvo je, da se je na računalniku zaseglo zgolj številke brez rokopisov. Besede, ki so tukaj zraven pripisane, gre za finski jezik, je nekdo dopisal. Tožilstvo na Finskem je trdilo, da se je to zapisalo nekomu iz Patrie. Neodvisna ekspertiza pa je pokazala, da ta rokopis ne pripada nikomur iz Patrie. Finska obramba je primerjala rokopis s pisavo finskih kriminalistov in ugotovila, da dopis pripada enemu izmed njih. Očitno takrat, ko so se dokumenti delili na tožilstvo, ta dokument v takšni obliki ni obstajal. Nekdo se je očitno trudil, da je stvar na Finskem videti drugače, kot je bilo."
Dodal je, da so v finskem spisu dokumenti, ki dokazujejo, da je proces izbora posrednika kot tudi ponudnika trajal še pol leta po tem, ko naj bi on dobil obljubo nagrade.
"Z Janšo bova po teh ugotovitvah dopolnila zahtevo za varstvo zakonitosti z dodatnimi ugotovitvami in kršitvami pravic," je napovedal Matoz.
Hribernik je sicer obsodbo v primeru Patria primerjal s primerom Martina Uhernika, ta je bil po 32 letih, potem ko je bil po krivem v zaporu, rehabilitiran in oproščen obsodbe, da je umoril človeka.
Glede njihove odločitve je Janša danes dejal, da se ustavni sodniki še niso opredelili do nobene zatrjevane kršitve, ampak se je izvleklo s formalizmom. Sam meni, da o vsebinski sodbi ustavnega sodišča ne moremo govoriti. "Gre za izmotavanje in potiskanje glave v pesek," je dejal.
"Sodišča ne spoštujem, sodbo bom pa upošteval, ker spoštujem slovensko državo," pravi Janša.
Janša je poleg ustavne pritožbe vložil tudi zahtevo za varstvo zakonitosti, ki pa je vrhovno sodišče s strani okrajnega sodišča, na katerega je bila zahteva vložena, še ni prejelo.
Janša se mora v zaporu na Dobu zglasiti v petek.