Četrtek, 23. 11. 2023, 10.51
12 mesecev
Uprava: Odvzem govedi ni posledica zakonske novele
Odvzem goveda na kmetiji v Leskovcu pri Krškem ni posledica novele zakona o zaščiti živali, so pojasnili na pristojni upravi in spomnili, da možnost trajnega odvzema živali velja že 10 let. Prijavo so prejeli pred uveljavitvijo novele, so dodali in zanikali, da so jo podali nevladniki, ki delujejo v javnem interesu na področju zaščite živali.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je prijavo v zvezi z zaščito živali na kmetiji dobila 10. novembra, inšpekcijski nadzor pa je uvedla uradna veterinarka območnega urada Novo mesto.
V okviru nadzora so ugotovili, da se je na prostem, v manjšem ograjenem prostoru, nahajalo 21 govedi. Prostor je bil ograjen z žico, tla razmočena, poplavljena z meteorno vodo, globokim blatom in fekalijami. Sredi prostora, kjer so se nahajale živali, je bil manjši nadstrešek, pod katerim je bilo prostora za največ dve do tri živali. Druge zaščite pred vremenskimi vplivi živali niso imele na voljo, so zapisali na upravi.
Kad, ki je bila namenjena napajanju živali, je bila prazna, na dnu kadi pa se je nahajala debela plast umazanije in rje. Živali v času pregleda niso imele na voljo čiste vode. Nekatere izmed živali so ob pregledu kazale klinične bolezenske znake, so stanje na terenu še opisali na upravi.
Uradna veterinarka je 14. novembra z ustno odločbo na zapisnik odvzela živali dosedanjemu skrbniku, danes pa je izdala odločbo, na katero se bo stranka v nadaljevanju postopka lahko pritožila.
Glede na informacije, ki se pojavljajo v javnosti, da je odvzem živali posledica nedavno sprejete novele zakona o zaščiti živali, je uprava poudarila, da možnost trajnega odvzema živali velja že od leta 2013. Informacija, da je prijava prišla s strani nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju zaščite živali, pa ne drži.
Na istem gospodarstvu je bila sicer leta 2018 izdana ureditvena odločba. Ugotovljene so bile neskladnosti v zvezi z identifikacijo ter registracijo živali in v zvezi z zagotavljanjem ustreznih higienskih razmer v hlevu, so ob tem pojasnili na upravi.
Poleg tega je letos septembra koncesionar opravil letni pregled, v okviru katerega so ugotovili neskladja pri zagotavljanju pravočasne veterinarske oskrbe živali ter ustreznih higienskih razmer v hlevu. Glede na ugotovljeno je koncesionar skrbniku živali izdal pisno navodilo za odpravo nepravilnosti.
V postopkih odvzema lahko sodelujejo izvedenci, veterinarji veterinarske organizacije, prevoznik živali, osebe, ki pomagajo pri postopkih ravnanja z živalmi, zavetišča, in podobno, so še pojasnili. Lahko je prisotna tudi policija. O tem, katere osebe bodo prisotne, sicer odloča uradni veterinar, ki vodi postopek odvzema živali.
Zakonodaja določa, da posamezna strokovna dela v inšpekcijskih zadevah lahko opravljajo specializirane organizacije, zavodi ali posamezniki, kadar to ni v nasprotju z javnim interesom ali interesi udeležencev postopka, so sklenili sporočilo.
Inšpektorici se je iztekel čas
Inšpektorici Danuši Štiglic se je iztekel čas za izdajo pisne odločbe glede odvzema krav kmetu iz okolice Krškega. Začasni kmetijski minister Marjan Šarec je sicer obljubil, da bo Štigličeva inšpekcijski postopek končala v sredo, a se to ni zgodilo. Kmetu je včeraj poslala šele zapisnik, ki ga je ob odvzemu dobil napisanega na roke. Kmet sicer še vedno upa, da bo dobil živino nazaj, zato se je lotil obsežne sanacije pašnika.
Inšpekcijski zapisnik o odvzemu živali kmetiji Možgan iz Krškega, kot poroča Dnevnik, sprva ni vseboval niti podatka o tem, koliko goved je inšpektorica na podlagi ustne odločbe odvzela kmetu, podrobnosti pa je popisala šele v končni različici, dokončani 20. novembra ob 14. uri v njeni pisarni v Novem mestu, a se je nanj pozabila podpisati in ga ožigosati.
Inšpekcijski pregled je opravila 13. novembra
Štigličeva je inšpekcijski pregled na kmetiji opravila v ponedeljek, 13. novembra, in se na podlagi videnega odločila, da bo naslednji dan vse živali odvzela. Kot je zapisala v zapisniku, je bilo ob obisku v manjšem prostoru 21 goved, ki so stale in ležale v vodi in blatu. Celoten prostor je bil razmočen, poplavljen z meteorno vodo, globokim blatom in fekalijami. Vode živali niso imele, krme pa zelo malo. Ugotovila je še, da so živali v zelo slabem rejnem stanju, nekatere so šepale, nekatere so imele nesimetrično in otečeno vime, slabo, suho in nasršeno dlako, vse so bile tudi zelo umazane.
Na dvorišču za hlevom je inšpektorica našla še bolehno kravo in manj kot tri mesece starega telička, v hlevu, polnem navlake, pa eno shirano in zgrbljeno kravo ter sivega osla z belim gobcem. Fotografij te krave ni priložila zapisniku, belogobčnemu osličku pa je ujela le zadnjico, saj je po njenem prihodu pobegnil. Tudi naslednji dan, ko ga je nameravala odvzeti, ga ni našla nikjer, v daljavi naj bi slišala le njegovo oglašanje. Lastnik kmetije Rudi Možgan je za Dnevnik pojasnil, da k njim res občasno prihaja osel, vendar izvira iz romskega naselja.
Odvzela je vseh 24 glav govedi
Inšpektorica je nato naslednji dan, torej 14. novembra, kmetiji Možgan odvzela vseh 24 glav goveda, podrobnosti poteka odvzema pa je opisala šele teden dni kasneje, in sicer, kot je navedla, zaradi oteženih razmer. Pri odvzemu naj bi bila deležna groženj lastnika in nadlegovanja družinskih članov.
Toda, kot še poroča Dnevnik, je inšpektorica s seboj imela številno ekipo – osem policistov, pet bodočih lastnikov živine, dva pomočnika, ki sta pomagala pri nalaganju, voznika tovornjaka in njegovega sina ter Valerijo Podgornik, predstavnico Društva za zaščito konj (DZZK). Predsednica društva konj Natalija Nedeljko je sicer pred tem trdila, da njihovo društvo ni sodelovalo pri odvzemu, prav tako inšpektorica v zapisnik ni zabeležila, na čigav poziv je prišla, a na Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na zabeleženo navzočnost Društva za zaščito konj.
Rejec za odvzete živaline dobi niti centa
Poleg tega naj bi za eno govedo začasno namestitev ponudili tudi v društvu, je še trdila Natalija Nedeljko. Zato sta Podgornikova in Nedeljkova nemudoma objavili številko bančnega računa DZZK in dobre ljudi pozvali, naj prispevajo denar, da bodo lahko žival odkupili, "ker mora", tako je zagotavljala Natalija Nedeljko, "lastnik, kljub temu da jih je zanemarjal, stradal, jim odtegnil vodo in veterinarske storitve, nekaj zaslužiti".
A, kot še piše Dnevnik, tudi to ne drži, saj od 11. novembra letos, odkar velja novela zakona o zaščiti živali, rejec, ki mu je inšpekcija živali trajno odvzela, zanje ne dobi niti centa. Iz kupnine uprava za varno hrano pokrije stroške odvzema. Morebitni ostanek je po prejšnjem zakonu dobil lastnik, po novem pa pripada nevladnim organizacijam s področja zaščite živali oziroma ga namenijo za izvajanje javnih nalog skrbi za živali. V inšpekcijskem zapisniku tudi piše, da je inšpektorica vseh 24 odvzetih živali prodala trem kupcem. Društvo za zaščito konj in Valerija Podgornik v tej zvezi torej nista omenjena.