Sobota, 8. 6. 2013, 20.36
8 let, 10 mesecev
Helikopterska nujna pomoč v desetih letih posredovala 2400-krat (VIDEO)
Od leta 2003 do danes je enota opravila okrog 2400 intervencij. Pokazali pa sta se potrebi po spremembi dispečerskega sistema za takojšnjo aktivacijo in po lastnem helikopterju.
Enota helikopterske nujne medicinske pomoči, ki ima svojo bazo na letališču Brnik, je del sistema nujne medicinske pomoči Slovenije. Delovati je začela leta 2003 in v prvih letih se je število opravljenih intervencij stalno povečevalo, v zadnjih letih pa stagnira, saj je način aktivacije ostal nespremenjen. Tako letno opravijo okrog 300 intervencij, v vseh desetih letih delovanja pa je doslej enota posredovala približno 2400-krat.
Približno 25 odstotkov opravljenih letov je medbolnišničnih prevozov, 75 odstotkov pa intervencij na terenu in približno v polovici teh primerov enota posreduje pri poškodbah. Približno četrtina je poškodb v prometnih nesrečah, ostalo pa so delovne nesreče in poškodbe pri športu. V drugi polovici primerov gre za bolezenska stanja, med njimi je največ težav s srcem in možganskih kapi, kjer mora biti čas posredovanja čim krajši.
Bistveno bi bilo tudi, da bi spremenili dispečerski sistem, da bi hkrati z reševalnim vozilom aktiviral tudi helikopter. Obstoječi sistem je namreč takšen, da šele zdravnik, ki pride na kraj dogodka z reševalnim vozilom, presodi o aktivaciji helikopterja. To je varovalka, da helikopter ne bi vzletal po nepotrebnem.
Enota večinoma leti s policijsko letalsko enoto, včasih pa tudi z vojaško. Helikopterji niso namenjeni samo reševanju, zato nimajo osnovne medicinske opreme, ki jo je vanj potrebno prinesti naknadno. Helikopterji tudi niso v barvah nujne medicinske pomoči, ker jih policija in vojska uporabljata še v druge namene. "To je zagotovo hendikep, saj takšna služba potrebuje svoj helikopter," meni Lampič.
Današnje slovesnosti v Ribnem se je udeležil tudi predsednik SLS Franc Bogovič, ki je kot letošnji častni pokrovitelj akcije Manj svečk za manj grobov imel tudi nagovor skupaj z vodjo akcije Primožem Jelševarjem iz Nove generacije Zagorje ob Savi. Zbrana sredstva v letošnji akciji bodo letos na nacionalni ravni namenjena prav enoti Helikopterske nujne medicinske pomoči za nakup ultrazvočne naprave, ki bo prilagojena za uporabo v helikopterski enoti, so sporočili iz SLS.
Bogovič je na slovesnosti po njihovih navedbah poudaril, da pomoč pri nabavi omenjene nujne ultrazvočne naprave sledi osnovnemu poslanstvu akcije, tj. da s sredstvi, ki jih namenjamo umrlim, lahko pomagamo živim, ki pomoč potrebujejo.