Goršek je inovatorje označil za "steber delovanja slovenske policije".
Zmagovalno aplikacijo uporabljajo po vsej Sloveniji
Zmagala je sicer ideja o prepoznavi oseb na fotografijah. Idejo so pripravili vodja oddelka v sektorju kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana Valter Zrinski ter kriminalistični inšpektor Gregor Kovač in policijski inšpektor Jernej Virant, oba z generalne policijske uprave. Gre za projekt, ki obsega digitalizacijo postopkov vnosa osebnega opisa v sistem, digitalno fotografiranje osumljenca ter na tej podlagi tudi prepoznave v sistemu. Od julija lani aplikacijo uporabljajo vse policijske enote v Sloveniji.
Orodje kot pomoč pri preiskavi kaznivih dejanj
Gregor Kovač je v predstavitvi ideje na podelitvi priznanj na policijski akademiji v Tacnu pojasnil, da so ponudili orodje kot pomoč pri preiskavi kaznivih dejanj. Zadovoljen je tudi z odzivom uporabnikov znotraj policije, zahtevkov za dostop do aplikacije je namreč povprečno 15 na dan, je dejal.
Na drugem mestu sistem za izračun časa bivanja na schengenskem območju
Drugo priznanje je prejela policijska uprava Maribor, in sicer Albin Gradišnik ter Anton Cafuta, ki sta razvila računalo za izračun časa bivanja na schengenskem območju. Vendar je Gradišnik pojasnil, da kljub uspehu med uporabniki znotraj policije sistem razvijajo še naprej.
Nagrajen tudi sistem iskanja orožja za balistične preiskave
Priznanje za tretje mesto je šlo v roke Tomaža Korbarja iz Nacionalnega forenzičnega laboratorija, ki je posodobil sistem iskanja orožja za balistične preiskave. Z njegovo inovacijo se je povečala učinkovitost dela, razbremenilo osebje in znižalo stroške poslovanja, je dejal.
Avtorji inovacij ne prejmejo denarnih nagrad
Goršek je v izjavi po podelitvi priznanj opozoril na entuziazem tistih, ki razvijajo boljše sisteme, in njihovo pripadnost policiji, zanj kot generalnega direktorja pa je to "nekaj posebnega". In to je tudi tisto, kar ga motivira, da ostaja na tej funkciji, je dejal. Avtorji inovacij za svoje ideje sicer ne prejmejo denarnih nagrad. Goršek priznava, da jim policija lahko nudi le simbolično priznanje, ki pa jim, ko je dodal, veliko pomeni.
"Steber delovanja slovenske policije"
Je pa Goršek opozoril, da se je v preteklosti pogosto dogajalo, da ni bilo posluha, da bi inovatorjem ponujali dobre pogoje za delo. "Bili so tudi primeri policijskih šefov, ki niso imeli niti osnovnega razumevanja za takšne ljudi," je dejal. Kot je pojasnil, je to stvar, na katero je "zelo občutljiv". Tako verjame, da je zelo malo vodij policistov, ki ne razumejo, da so takšni ljudje "steber delovanja slovenske policije". Ti primeri dobrih praks po njegovih besedah zbujajo veliko zanimanja tudi ob obiskih tujih policij. V ta namen so lani organizirali konferenco o dobrih praksah, s katero so poskušali pospešiti prenos znanja in izkušenj v druge enote.
Priznanja za dobre prakse v policiji podeljujejo od leta 2004, od takrat pa je posebna komisija med vsemi prijavljenimi novostmi nagradila 21 inovacij.