Torek, 16. 7. 2013, 12.47
8 let, 7 mesecev
Gorenaka skrbijo prikriti preiskovalni ukrepi
Spremembe bi, če ni podana kazenska ovadba, omogočile uničenje dokaznega materiala, obenem pa bi zagotavljale obveščanje oseb, ki so jim na primer prisluškovali. Gorenak je dejal, da se mu je vprašanje porodilo na parlamentarni seji, na kateri so poslanci pretekli teden razpravljali o delu komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
A istočasno zakon zapoveduje, da prizadete osebe o tem ni treba obvestiti, če je mogoče sklepati, da bo zaradi seznanitve nastala nevarnost za življenje in zdravje ljudi ali če za to obstajajo drugi tehtni razlogi. "Na tej točki mislim, da je zakon nedovršen. Četudi preiskovalni sodnik material, predvidoma v obliki listin, uniči, pa v varnostnih in obveščevalnih službah, kot sta policija in Sova, ti podatki v tehničnem smislu, kot so zvočni zapisi prisluškovanja, morebiti ostanejo v arhivih," je povedal Gorenak. Dodal je, da bi morali, če ni razlogov za kazensko ovadbo, te podatke v kakršnihkoli oblikah predati sodniku, ki bi jih moral uničiti. O tem pa bi morali v vsakem primeru in ne tako ohlapno, kot zdaj predvideva zakonodaja, obvestiti prizadete osebe.
Če ti podatki ostanejo na elektronskih medijih, po Gorenakovih besedah namreč vedno obstaja možnost, da jih bo kdo namenoma ali nenamerno razkril ali zlorabil.
Dodal je, da je na vlado naslovil poslansko vprašanje oz. zahtevo, da tako tožilci kot preiskovalni sodniki zberejo podatke za zadnjih deset let o tem, v koliko primerih so bili tovrstni podatki uničeni in v koliko primerih so prizadete osebe o tem obvestili.