Sobota, 31. 12. 2022, 9.11
1 leto, 10 mesecev
Golob za Dnevnik: Novela zakona o finančni upravi bo v parlamentu sprejeta
Novela zakona o finančni upravi, na katero je DS izglasoval odložilni veto, bo v parlamentu sprejeta in potrjena, je za Dnevnik dejal premier Robert Golob. Ugibanje o tem, kako bo ta cilj dosežen, je sicer po njegovih besedah preuranjeno, saj obstaja več poti. Zatrjuje pa, da je sam usmerjen v rezultat, ne v "vztrajanje na izgubljenih pozicijah".
DZ je namreč ta mesec zgolj z glasovi poslancev Gibanja Svoboda potrdil novelo zakona o finančni upravi. V koalicijskih SD in Levici so se pri glasovanju vzdržali, opozicija je bila proti. Prejšnji teden je odložilni veto na novelo izglasoval še DS.
"Stari politični vzorci predvidevajo, da ko nekdo zavzame neko stališče, pri njem trmasto vztraja do bridkega konca. Zelo se motite o meni in o tej vladi, če mislite, da ne znamo dialektično prilagoditi svojih rešitev temu, da pridemo do rezultata," je o prihodnosti novele zakona o finančni upravi v pogovoru za današnji Dnevnikov Objektiv dejal predsednik vlade Robert Golob.
"Vsak ima pravico do svojega mnenja"
Koalicijo sicer v prihajajočem letu čakajo številni izzivi, prednostno bo naslavljanje vse bolj perečih težav v zdravstvu. Glas ljudstva je za 10. januar že napovedal stavko bolnikov, 11. januarja bodo stavkali tudi zdravniki. "Vsak ima pravico do svojega mnenja, a to še ne pomeni, da je podano mnenje tudi pravilno," ob tem pravi premier Golob.
Obžaluje, da je slovensko zdravstvo v "popolnem razsulu", a je zadnje po njegovih besedah posledica tridesetletnih politik, kako razgraditi javno zdravstvo. "Kar razgrajuješ 30 let, se ne da v šestih mesecih postaviti nazaj na zdrave noge," je poudaril premier. Zatrdil je tudi, da zaupa ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu.
Predsednik vlade je spomnil tudi, da so s koalicijskimi partnericami v koalicijsko pogodbo zapisali, da bodo v letu 2023 začeli zdravstveno reformo, ki jo bodo izvedli v letu 2024. Tudi sicer Golob za leto 2023 napoveduje številne reforme, zdravstvena bo na prvem mestu, ne bo pa edina. Premier bo tako že v začetku leta na občnem zboru Slovenskega sodniškega društva 10. januarja predstavil tudi reforme na področju sodstva, je napovedal.
O odstopu Bobnarjeve
V pogovoru za Objektiv pa je komentiral tudi prvi ministrski odstop v mandatu te vlade. Nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je med razlogi za odstop namreč navedla, da si ne more postaviti svoje ekipe. Med drugim ji na vladi ni uspelo s predlogom za imenovanje Boštjana Lindava na čelo policije s polnim mandatom, ta svojo funkcijo še vedno opravlja kot vršilec dolžnosti.
Premier pa je tokrat dejal, da je predlog za imenovanje Lindava s polnim mandatom nekdanja ministrica podala šele po odstopu. "Prej sva se o tem z gospo Bobnar pogovarjala, seznanil sem jo s svojimi pomisleki, formalni predlog za imenovanje Lindava pa je bil podan po njenem odstopu," je dejal. Ob tem je Bobnarjevi še očital, da je želela po odstopu svojo ekipo "vsiliti" njenemu nasledniku.
41