Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
15. 12. 2022,
11.04

Osveženo pred

2 leti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,26

51

Natisni članek

Natisni članek

energetika Bruselj Robert Golob

Četrtek, 15. 12. 2022, 11.04

2 leti

Voditelji EU pozvali k dogovoru o omejevanju cen plina v ponedeljek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,26

51

Robert Golob | Foto Ana Kovač

Foto: Ana Kovač

Voditelji EU so danes ministre za energetiko pozvali, naj v ponedeljek sklenejo dogovor o mehanizmu za omejevanje cen plina. Na Evropsko komisijo pa so naslovili poziv, naj v začetku prihodnjega leta predstavi predloge za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Slovenski premier Robert Golob je glede omejevanja cen plina povedal, da morajo ministri v ponedeljek sprejeti dogovor, četudi s kvalificirano večino.

Evropski svet je Svet EU, v katerem se sestajajo ministri za energetiko, pozval, naj v ponedeljek dokončajo delo na predlogu za omejevanje cen zemeljskega plina.

Voditelji so o mehanizmu razpravljali, potem ko se ministrom za energetiko ta torek ni uspelo dogovoriti o njem. Zadnji kompromisni predlog češkega predsedstva Svetu EU sicer predvideva, da bi se mehanizem sprožil, ko bi cena plina tri dni presegala določeno vrednost, razlika med ceno na nizozemskem trgovalnem vozlišču TTF in globalnimi cenami pa bi bila tri dni višja od 35 evrov.

Minister za energetiko Bojan Kumer na zasedanju v Bruslju
Novice Ministri EU brez dogovora o omejevanju cen plina

Evropska komisija je predlog mehanizma predstavila sredi novembra. Njen predlog predvideva, da bi zgornjo mejo cene terminskih pogodb za zemeljski plin na nizozemskem vozlišču TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro. Mehanizem bi se samodejno sprožil, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Razlika glede na globalne trge bi morala znašati 58 evrov ali več.

Golob: Predlog morajo ministri potrditi, četudi s kvalificirano večino

Danes so se voditelji dogovorili, da morajo ministri potrditi predlog, pa četudi s kvalificirano večino, je po vrhu EU dejal premier Robert Golob. "Vsi pričakujemo od svojih ministrov, da bodo fleksibilni in da bo naslednji ponedeljek odločitev dokončna," je pojasnil.

Glede višine zgornje omejitve cene plina je tudi na današnjem zasedanju poudaril, da je lahko vsaka cena previsoka ali pa prenizka, če je fiksna. Bistveno bolje je, da se določi formulo, ki se prilagaja tržnim razmeram. Mogoče bo na koncu prevladal razum in bo v prvi fazi cena določena, do februarja pa bi prešli na formulo, ker bo verjetno zgolj to delovalo, je dejal.

"Danes smo blizu temu, da bi bile vse velike evropske države bile vključene v kompromisni predlog," je še povedal Golob. To pomeni, da bi bila vključena tudi Nemčija.

Za Goloba je nesmiselno iskati soglasje glede omejevanja cen plina

Nesmiselno je iskati soglasje glede omejevanja cen plina, je že ob prihodu na vrh EU povedal Golob. Izrazil je pričakovanje, da bo šla razprava v smer, da se na ponedeljkovem zasedanju pristojnih ministrov pripravi predlog, ki bo dobil kvalificirano večino. 

"Verjamem, da bo danes pri energetiki razprava tekla predvsem v smer, da se na naslednjem svetu ministrov pripravi takšen predlog, ki bo dobil kvalificirano večino. Ne verjamem, da bomo iskali soglasje, danes je na nek način simbolično zadnja možnost, ampak to je po mojem mnenju nesmiselno," je premier povedal o tem, kakšne usmeritve bodo voditelji dali ministrom za energetiko.

Izrazil je prepričanje, da bodo ministri dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina, o katerem se jim na torkovem zasedanju ni uspelo dogovoriti.

Robert Golob, DZ
Novice Golob: Točka, na kateri smo se razšli, je bila zame banalna #video

Golob: Ameriški zakon za zmanjšanje inflacije ni usmerjen proti Evropi

Ameriški zakon za zmanjšanje inflacije ni usmerjen proti Evropi, je ob robu današnjega vrha EU povedal premier Golob.

"V dilemi, ali je akt za zmanjšanje inflacije usmerjen proti Evropi, moramo biti zelo eksaktni. To ni akt, usmerjen proti Evropi ali proti Kitajski, to je akt, ki je namenjen Ameriki," je Golob povedal o ameriškem zakonu, ki pri subvencijah za zeleni prehod daje prednost domačim podjetjem.

Ta akt ima po premierjevih besedah eno zelo dobro lastnost, tj. da je usmerjen proti podnebnim spremembam. Zato se mu je treba pridružiti, ne pa se boriti proti njemu.

"Ta usmeritev se mi zdi tako pomembna. Ker če bomo mi tekmovali z ZDA na področju, kjer si v resnici želimo sodelovanja, potem nismo razumeli ničesar," je poudaril.

Več bi morala storiti tudi Evropska komisija

Razhajanje med članicami po njegovih besedah ostaja samo še glede višine kapice, predvsem pa glede tega, ali bo omejevanje cene veljalo samo za nizozemsko trgovalno vozlišče TTF ali za vse borze. Kot je v torek povedal infrastrukturni minister Bojan Kumer, se Slovenija zavzema za to, da bi se mehanizem uporabljal za vse regionalne borze.

Kako visoka bo omejitev, po premierjevem mnenju niti ni pomembno. "Pomembno je, da damo sporočilo, da kapica prihaja in da prihaja odločno in enotno, konec koncev se lahko o višini razpravlja tudi čez tri ali šest mesecev in se takrat popravi, če bi prišlo do kakršnihkoli odmikov od tega, kar se danes kaže na trgu," je poudaril.

Po Golobovih besedah bi morala več za iskanje kompromisa storiti tudi Evropska komisija. Ta je sredi novembra predstavila predlog mehanizma, v skladu s katerim bi zgornjo mejo cene terminskih pogodb za zemeljski plin na nizozemskem vozlišču TTF postavili pri 275 evrov na megavatno uro. Mehanizem bi se samodejno sprožil, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Razlika glede na globalne trge bi morala znašati 58 evrov ali več.

Ne spreglejte