Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
12. 6. 2014,
16.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Franci Matoz Janez Janša Janez Janša KPK

Četrtek, 12. 6. 2014, 16.52

8 let, 7 mesecev

Franci Matoz o sodbi glede poročila KPK: Sodišče bi moralo odločiti takoj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Postopek je bil nezakonit, zato bi moralo sodišče glede na določbe zakona odločiti takoj, ne pa po letu in pol," je v zvezi s hitrostjo odločanja kritičen Janšev zagovornik Franci Matoz.

Matoz je za Planet Siol.net povedal, da je takšno odločitev pričakoval.

Kot je znano, je Janez Janša v pritožbi glede ravnanja Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) sprožil upravni spor, vrhovno sodišče pa je zdaj zadevo vrnilo v ponovno odločanje upravnemu sodišču.

Janša pravi, da KPK nima pooblastil za izdajo in objavo poročila V tožbi je Janša dokazoval, da KPK ni imela pooblastil, da bi vodila postopek o premoženjskem stanju funkcionarjev za tako dolgo obdobje, kot je to storila v njegovem primeru. KPK naj bi namreč pregledala premoženje za obdobje desetih let. KPK naj bi po mnenju pritožnika imela pooblastilo le za obdobje od zadnje prijave premoženja, pa še to v primeru, da se je premoženje povečalo nesorazmerno.

Janša trdi tudi, da KPK nima pooblastila za izdajo in objavo zaključnega poročila, ne da bi imel tisti, ki ga poročilo obravnava, možnost, da se nanj odzove. Z vsemi temi ravnanji naj bi namreč KPK posegla v ustavne pravice Janeza Janše.

Vrhovni sodniki: Kje je pravna podlaga za izdajo in objavo zaključnega poročila? Z navedbami Janše so se, kot kaže, strinjali tudi vrhovni sodniki, ki so zadevo vrnili v ponovno odločanje na sodišče prve stopnje.

To bo tako moralo na novo presoditi ter konkretno in jasno obrazložiti, ali in kje je pravna podlaga za sprejetje, izdajo in objavo zaključnega poročila glede na njegovo obliko in vsebino.

Poročilo KPK zamajalo politično sceno Naj spomnimo, da je poročilo KPK iz januarja 2013 zamajalo slovensko politično sceno. Protikorupcijska komisija je v poročilu zapisala, da naj bi predsednik SDS Janez Janša in nekdanji predsednik Pozitivne Slovenije ter ljubljanski župan Zoran Janković večkrat in sistematično kršila protikorupcijsko zakonodajo.

Potem ko se je po objavi poročila na KPK usul plaz očitkov, je takratni predsednik komisije Goran Klemenčič napovedal njen odstop.

Janša in Janković sta izsledkom poročila oporekala in trdila, da nista imela priložnosti pojasniti vseh spornih vprašanj, in se za varstvo zakonitosti obrnila na sodišča. Ta so ju zavrnila.

Janša in Janković še vedno na političnem parketu, prejšnji senat KPK odstopil Koalicijski partnerji v tedanji vladi Janeza Janše so od SDS zahtevali, da predlaga drugega predsednika vlade. Janša je v stranki SDS dobil večinsko podporo, Janković pa je zamrznil svoj status predsednika stranke.

Poročilo, ki je bilo objavljeno v času tako imenovanih vseslovenskih ljudskih vstaj, je na ulice privabilo še več ljudi, ki so zahtevali zamenjavo vlade, umik obeh političnih akterjev s prizorišča in več pristojnosti za KPK.

Senat KPK odstopil Po izglasovani konstruktivni nezaupnici Janševi vladi je mandatarka postala Alenka Bratušek, ki je prevzela tudi vodenje PS.

Tričlanski senat komisije je novembra lani uresničil svojo napoved in nepreklicno odstopil. Janša in Janković za zdaj ostajata v politiki.

Ne spreglejte