Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
15. 11. 2017,
16.34

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,48

4

Natisni članek

Fides Konrad Kuštrin zdravnik UKC Ljubljana

Sreda, 15. 11. 2017, 16.34

6 let, 5 mesecev

Fides prekinil spomladi zamrznjeno zdravniško stavko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,48

4

Konrad Kuštrin, sindikat | Foto STA

Foto: STA

Na izredni letni konferenci sindikata Fides so sklenili, da bodo stavko, ki so jo spomladi zamrznili, zdaj tudi končali, čeprav vse zaveze iz stavkovnega sporazuma še niso uresničene. Kot je poudaril predsednik Fidesa Konrad Kuštrin, to ne pomeni, da od zahtev odstopajo, ampak se nameravajo še naprej boriti za njihovo uresničitev.

Na odločitev, da stavko na državni ravni kljub temu prenehajo, je vplivalo več razlogov. "Razmere v slovenskem zdravstvu so že zdaj skoraj takšne, kot da bi stavka potekala, z nadaljevanjem stavke pa bi škodili predvsem bolnikom," je pojasnil predsednik Fidesa in dodal, da si tega seveda ne želijo. Poleg tega ocenjujejo, da se je lažje pogajati, ko ni stavke in "niso pod takšnim pritiskom".

Obiskali bodo predsednike vseh strank v parlamentu

Kuštrin je ob tem napovedal, da bodo glede na ponedeljkov sestanek pri predsedniku vlade Miru Cerarju obiskali predsednike vseh koalicijskih in vseh opozicijskih strank, da jim argumentirano predstavijo svoje zahteve ter jih prepričajo v svoj prav. Verjame, da je politika tako trezna in tako pametna, da bo naredila prvi korak k umiritvi razmer v zdravstvu. "Da se stavka preneha in da se realizira stavkovne zahteve, je prav gotovo prvi korak," je še menil.

Odprava 57. plačnega razreda kot plačnega stropa še ni odpravljena

Po Kuštrinovih besedah še ni uresničena odprava 57. plačnega razreda kot plačnega stropa za zdravnike, še vedno pa zaradi težav z zbiranjem podatkov ni zaživel niti variabilni del nagrajevanja zdravnikov zlasti na sekundarni in terciarni ravni. Na primarni ravni ponekod je, je pa to odvisno od menedžmenta, je dodal.

zdravniki zdravstvo stavka UKC KC | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Z izredno letno konferenco sindikata tako od vlade pričakujejo takojšnjo spremembo projekta variabilnega nagrajevanja. Glede odprave plačnega stropa opozarjajo, da je to zgolj ena od prepotrebnih sprememb za fleksibilizacijo plačnega sistema, treba pa je vnesti tudi boljše elemente nagrajevanja po uspešnosti. Med današnje sklepe so zapisali še, da je treba zdravniku zagotoviti svobodo dela in prosto izbiro glede tega, ali bo zaposlen pri enem ali več delodajalcih.

Vlada ima čas do februarja

Vladi so dali čas do letne konference Fidesa, ki bo konec januarja ali v začetku februarja. Kjer so problemi na lokalni ravni, bo do takrat jasno tudi, kateri direktorji so tisti, ki nočejo uresničiti aneksa h kolektivni pogodbi glede zagotavljanja nujne medicinske pomoči ali uvrstitve na delovno mesto višji specialist, je povedal Kuštrin.

Konec stavke na državni ravni. Začetek na lokalni?

V Fidesu so namreč hkrati s prenehanjem stavke na državni ravni napovedali možnost stavk na lokalni ravni, in sicer tam, kjer "vodstva zavodov niso konstruktivno pristopila k uresničitvi obeh podpisanih aneksov, vključno s sprejemom terminskih načrtov za uveljavitev standardov in normativov za delo zdravnikov in zobozdravnikov ter fleksibilnim nagrajevanjem zdravnikov, ki presegajo delo po standardih in normativih".

Kot je dejal Kuštrin, bodo tam, kjer do 30. decembra dogovorjeno ne bo uresničeno, organizirali "lokalne upore zdravnikov". Največ težav pri uresničevanju dogovorov je po njegovih besedah v novomeški bolnišnici, velika težava je tudi v Zdravstvenem domu Ljubljana. Sicer pa zbirajo pripombe iz zdravstvenih zavodov in bodo povabili ministrstvo za zdravje na sestanek.

Na novinarsko vprašanje je predsednik Fidesa komentiral tudi dogajanje v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. Prepričan je, da je vzrok preveliko vmešavanje politike. "Dejstvo je, da stroka ni samostojna," je dejal. Pri tem je med drugim ocenil, da razširjeni strokovni kolegiji, odkar so pod okriljem ministrstva za zdravje, ne delujejo. Narobe se mu zdi tudi, da je etična komisija financirana iz proračuna in deluje v okviru ministrstva.
"Konec koncev je ta politika nastavila tega direktorja, ki se ga hoče zdaj znebiti," je dejal Kuštrin, ki se tudi sprašuje, kje bomo za plačo, kakršna je, dobili zelo kvalificiranega menedžerja, torej poslovnega direktorja, ki bo za ta denar vodil UKC.
Ne spreglejte