Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 1. 2015,
17.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

korupcija Boris Koprivnikar DUTB SDH

Četrtek, 8. 1. 2015, 17.30

8 let, 7 mesecev

Enajst ukrepov, s katerimi se bo vlada borila proti korupciji (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vlada je predvidela 11 ukrepov za preprečevanje korupcije. Med ukrepi so na primer uvedba pregledne revizije postopkov in poslovanja Teš 6 in centralizacija javnega naročanja v zdravstvu.

Vlada je na današnji seji sprejela prenovljeni program ukrepov za preprečevanje korupcije. Splošno načelo je, da se povečuje preglednost vsega delovanja, ukrepi pa se ne nanašajo le na ministrstva in ministrske organe, ampak se širijo tudi na poslovne subjekte, ki so v večinski ali popolni lasti države, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister za javno upravo Boris Koprivnikar.

Koprivnikar je spomnil, da zaveza za ničelno toleranco proti korupciji sega že v predvolilni čas in ne nazadnje izvira tudi iz koalicijske pogodbe. Zato ji vlada namenja posebno pozornost.

Kje so nastale morebitne nepravilnosti pri gradnji Teš 6? V programu, kjer so ukrepi navedeni z nosilci in roki, je med drugim opozoril na revizijo poslovanja Teš 6. Kot je dejal, bodo natančno in celovito pregledali, kako je zgodba s financiranjem termoelektrarne v resnici nastajala in kje so morebitne nepravilnosti.

Tako predvidevajo pripravo posebnega zakona z namenom, da ne bi izvajali posamičnih revizij s pristojnostmi posamičnih organov, ampak bi zadevo obravnavali celovito. Zakon bo šel v DZ po rednem postopku, na vladi pa naj bi ga sprejeli do konca marca.

Pod drobnogledom tudi DUTB Kar nekaj sprememb je po ministrovih besedah povezanih s Slovenskim državnim holdingom (SDH), spremembe pa načrtujejo tudi na področju Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), in sicer za večjo preglednost tekočega poslovanja in pregled prenosa terjatev za nazaj. Pri zadnjem po ministrovih besedah načrtujejo celovito revizijo.

"Mislim, da ni nobena skrivnost, da se prav v teh dneh nadaljuje tudi usklajevanje glede prvega osnutka revizijskega poročila računskega sodišča, ki se je ukvarjalo s tem področjem. In tudi sami se veselimo, da bomo s tem celovitim pregledom računskega sodišča in v dialogu z vlado dobili tudi kakovostne temelje za ukrepanje oziroma za jasno detekcijo morebitnih nepravilnosti, saj je sumov na tem področju kar veliko," je dejal Koprivnikar.

Vlada ne more kar ukiniti nekega podjetja, lahko pa … Sicer pa se tudi Koprivnikar zaveda, da "noben od teh ukrepov niti slučajno ni preprost". Rešitve za težave, ki so se kopičile leta in še nastajajo, po njegovih besedah niso preproste, predvsem pa vlada ne more z "ognjem in mečem posegati v druge subjekte". Vlada ne more poseči v javni zavod in spremeniti njegovega poslovanja, ukiniti nekega podjetja ali kar radikalno zamenjati vodstva. Vpliva lahko prek zakonodajnega okvira in sklepov vlade, da ti mehanizmi dajo konkretne učinke, pa traja nekaj dlje. "Dobra stran pa je, da trajno delujejo," je še poudaril Koprivnikar.

Ne spreglejte