Ponedeljek, 7. 4. 2025, 16.53
3 ure, 38 minut
DVK v pripravo na izvedbo referenduma o pokojninskem dodatku za umetnike

To bo že sedmi referendum v tem mandatu. Leta 2022 so bili izvedeni trije zakonodajni, lani pa trije posvetovalni referendumi.
Državna volilna komisija (DVK) je danes sprejela akte za izvedbo referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Potem ko je DZ prejšnji teden referendum razpisal za 11. maj, bodo namreč v torek začeli teči roki za izvedbo referendumskih opravil. Uradna referendumska kampanja pa se bo začela v petek.
Kot je v izjavi po današnji seji komisije povedal njen predsednik Peter Golob, so sejo sklicali zelo na hitro, saj časa ni veliko, vendar pa bodo lahko vse izpeljali v predpisanih rokih.
Uradni začetek kampanje pred referendumom je predviden v petek, 11. aprila, konec pa 9. maja, ko se bo opolnoči začel volilni molk. Organizatorji referendumske kampanje pa morajo najpozneje 15. aprila odpreti poseben transakcijski račun za financiranje predreferendumske kampanje.
Predčasno glasovanje bo na za to namenjenih voliščih potekalo v torek, 6., v sredo, 7. in četrtek, 8. maja. V Ljubljani tokrat predčasno glasovanje ne bo potekalo na Gospodarskem razstavišču, saj so prostori že zasedeni. Razmislek v okviru DVK pa gre v smeri, da bi za 14 volilnih okrajev določili volišča na približno petih lokacijah, kar bodo tudi predlagali okrajnim volilnim komisijam, ki so pristojne za določitev volišč.
Volivci, ki so v bolnišnici, socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo, v priporu ali zaporu ter volivci z odločbo o invalidnosti morajo vlogo za glasovanje po pošti oddati najpozneje do 30. aprila. Tisti, ki se zaradi bolezni ne morejo zglasiti na volišču, lahko vlogo za glasovanje na domu oddajo do 7. maja.
Takrat se bo iztekel tudi rok za oddajo vloge za glasovanje zunaj okraja stalnega prebivališča (na t. i. voliščih omnia). Tudi volišče omnia v Ljubljani na referendumsko nedeljo ne bo na Gospodarskem razstavišču, ampak bo predvidoma organizirano na sedežu ljubljanske upravne enote na Linhartovi cesti.
V tujini bo vzpostavljenih 29 volišč na diplomatskih predstavništvih in konzulatih v 25 državah. Volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja v tujini in bi želeli glasovati po pošti iz tujine ali na diplomatskem predstavništvu, kjer je vzpostavljeno volišče, bodo morali oddati vlogo za glasovanje iz tujine najpozneje do 25. aprila. To velja tudi za tiste volivce, ki stalno prebivajo v tujini in bodo želeli glasovati po pošti iz tujine, medtem ko jim za glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu ni treba oddati vloge, saj so vpisani v posebni volilni imenik.
V katerem primeru bi bil lahko zakon zavrnjen
V skladu z rokovnikom bo ministrstvo za notranje zadeve v torek na svojih spletnih straneh objavilo število volilnih upravičencev v državi, posamezni volilni enoti in volilnem okraju. Od števila volilnih upravičencev je sicer odvisno, koliko glasov je potrebnih za zavrnitev zakona na referendumu. Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo na referendumu zavrnjen, če bo proti njegovi uveljavitvi glasovala večina udeležencev referenduma, a pod pogojem, da bo proti zakonu glasovala najmanj petina vseh volivcev.
Predsednik DVK Peter Golob je pojasnil, da gre za okrog 340 tisoč volivk in volivcev. Točno številko, koliko glasov proti bo potrebnih za zavrnitev na referendumu, pa se bo ugotavljalo glede na število volilnih upravičencev na dan glasovanja. Podatek o številu vseh volivcev na dan glasovanja bo moralo notranje ministrstvo DVK posredovati najpozneje deset dni po dnevu glasovanja, torej najpozneje 21. maja.
Uradni izid referenduma bo znan po izteku pritožbenih rokov. Ugovor zaradi nepravilnosti pri izvajanju referendumskih opravil lahko namreč vloži vsak volivec, rok za to pa se izteče 21. maja. V naslednjih dneh, najpozneje do petka, 30. maja, bo DVK ugotovila končni izid glasovanja.
DVK je danes poleg rokovnika sprejela še navodila za delo volilnih komisij in odborov ter določila vsebino in obliko glasovnice na zakonodajnem referendumu.
Referendum nas bo stal okoli 6,6 milijona evrov
Stroški referenduma so ocenjeni na približno 6,6 milijona evrov, od tega stroški za nadomestila volilnim organom znašajo približno 3,7 milijona evrov. Preostali stroški, kot so najem volišč, stroški informacijske podpore, poštni stroški, tisk in distribucija volilnega gradiva, pa naj bi znašali približno 2,9 milijona evrov.
Kot so pojasnili na DVK, so se nadomestila v skladu s prenovo plačnega sistema in novo osnovo za izračun višine nadomestil volilnim organom zvišala. Predsednik in namestnik predsednika volilne komisije volilne enote in okrajne volilne komisije bosta prejela 1.666,18 evra bruto, član in namestnik člana volilne komisije volilne enote in okrajne volilne komisije pa 635,11 evra bruto. Predsednik in namestnik predsednika volilnega odbora bosta prejela neto znesek v višini 96,33 evra, član in namestnik člana volilnega odbora pa 81,51 evra.
DVK se je danes seznanila tudi s pritožbo Vilija Kovačiča, ki je DVK pozval, da "zaradi pozivanja predsednika vlade k bojkotu glasovanja ustavi vse priprave na referendum". Predsednik DVK je pojasnil, da mu bodo odgovorili z dopisom, da pa DVK za obravnavo te vloge ni pristojna.