Petek, 8. 11. 2013, 8.13
8 let, 7 mesecev
Bruseljska ura tiktaka vse hitreje
Kje v Bruslju vidijo ključni vzrok za položaj, v katerem smo se znašli? Slovenija mora nujno presekati spoje gospodarstva s politiko, ki so bili pod krinko nacionalnega interesa. Če tega perečega stanja ne odpravimo, tudi sanacija bančnega sistema ne bo pomagala.
V Bruslju pozorno spremljajo akrobacije slovenske politike in opažajo, da se stvari le začenjajo premikati. Opazen je že napredek pri konsolidaciji javnih financ, v polnem zamahu pa so tudi priprave za sanacijo bančnega sistema. Potrebni so hitra dinamika, pozorno spremljanje učinkov ukrepov in njihovo povezovanje.
Da je kriza hudo prizadela Slovenijo, priča velik upad domačega povpraševanja. Močno so upadle tudi investicije, kar je ena izmed posledic nedelovanja bank. Od vseh držav članic je imela prav Slovenija največji padec.
Trg delovne sile je treba narediti fleksibilnejši. Nizko kvalificirana delovna sila je zaradi vzvoda minimalne plače po mnenju Bruslja predraga in ne privablja novih investitorjev. Prav tako je velik odstotek mladih izobraženih ljudi pokazatelj nepravilnega delovanja trga dela. Slovenija je po zadnji gospodarski napovedi Evropske komisije po treh letih edina članica, kjer zaposlovanje še vedno pada. Pred kratkim sprejeta pokojninska reforma izzivov ne rešuje na dolgi rok, potrebna je korenitejša reforma.
Argument čezmernega zategovanja pasu v bruseljskih krogih ne vzdrži več. Rast ne bo prišla zaradi povečane javne porabe, države ne morejo rasti, če večajo svoje primanjkljaje, pač pa če svoje finance spravijo v red in odhodke čim bolj uravnotežijo s prihodki. Šele nato lahko spodbujamo javno porabo.
Kakorkoli se bodo razvozlala ugibanja o morebitni evropski pomoči Sloveniji, je treba vedeti, da sistem okrepljenega evropskega nadzora ni le enosmeren, temveč je odprt v obe smeri, če države sprejmejo nujne reforme. To dokazujeta Španija in Irska, ki sta na dobri poti, da izstopita iz tega nadzora. Irska bo decembra kot prva članica iz območja evra že končala triletni program pomoči EU in Mednarodnega denarnega sklada. Grčija in Ciper sta sicer specifični težavi, ki zahtevata iskanje globlje sistemske razloge za položaj, v katerem sta. Če gredo stvari predaleč, jih je treba utiriti nazaj, pravijo viri v Bruslju.