Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 4. 2018,
13.00

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,45

13

Natisni članek

Natisni članek

Hrvaška Slovenija arbitraža

Torek, 10. 4. 2018, 13.00

6 let, 6 mesecev

Arbitraža: Prihaja pomemben dan za Slovenijo in Hrvaško

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,45

13

arbitraža

Evropska komisija predlaga 2. maja ustno obravnavo v povezavi s slovenskim pismom o tožbi proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama. "Obravnava 2. maja bo priložnost za strani, da predstavita svoja opažanja, kot je predvideno v sklopu 259. člena," so danes sporočili v komisiji.

V komisiji so tako potrdili, da je ustna obravnava predvidena 2. maja, niso pa želeli ugibati o nadaljnjih korakih in pojasnjevati podrobnosti v okviru 259. člena, ki je podlaga za ukrepanje članice unije proti drugi članici na Sodišču EU.

"Pomembno je ostati v skladu s črko in duhom 259. člena, ki je priložnost za naslovitev pravnih sporov znotraj družine," je poudaril glavni govorec komisije Margaritis Schinas.

Govorec je ob tem ponovil znana bruseljska stališča: da gre za pravni spor med članicama v okviru 259. člena pogodbe EU in da je komisija pripravljena posredovati, kot je to že večkrat storila v preteklosti.

Pri tem je znova navedel primer Almaraz. Gre za rešitev spora med Španijo in Portugalsko v povezavi z odlagališčem jedrskih odpadkov pri jedrski elektrarni Almaraz, ki sta ga državi dosegli ob posredovanju predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja.

Slovenija: Teh dveh zgodb ni mogoče primerjati

V komisiji vztrajajo, da je primer Almaraz podoben slovensko-hrvaškemu, saj gre za postopek v okviru 259. člena, medtem ko na slovenski strani poudarjajo, da teh dveh zgodb ni mogoče primerjati, saj v prvi ni bilo nikakršne sodbe v povezavi s sporom.

Predlagani datum 2. maj, ko naj bi prišli slovenska in hrvaška delegacija v Bruselj predstavit svoja stališča, je komisija po neuradnih informacijah pred nekaj dnevi pisno sporočila obema stranema.

Avstrijska zunanja ministrica Karin Kneissl je po današnjih pogovorih z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem poudarila, da Avstrija v luči pravne varnosti in mednarodnega prava podpira stališče Slovenije glede arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško.  | Foto: STA , Avstrijska zunanja ministrica Karin Kneissl je po današnjih pogovorih z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem poudarila, da Avstrija v luči pravne varnosti in mednarodnega prava podpira stališče Slovenije glede arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Foto: STA ,

Ustna obravnava, predvidena v sklopu 259. člena, naj bi bila na strokovni ravni in za zaprtimi vrati. Komisijo naj bi po Schinasovih besedah zastopali njeni uradniki.

Komisija ima sicer po prejetju slovenskega pisma tri mesece časa, da poda svoje mnenje. Ni pa nujno, da to stori. Slovenija lahko zadevo po treh mesecih v vsakem primeru preda Sodišču EU.

Odgovora na vprašanje, ali bo komisija podala mnenje, še ni.

Ne spreglejte