Ponedeljek, 8. 12. 2014, 16.10
1 leto, 1 mesec
Boris Štefanec: Kolesje nadzornih mehanizmov se je le zagnalo, na rezultate še čakamo
Kot je dejal, je gospodarska kriza dodobra razgalila mreže v gospodarstvu in njihov način prefinjenega upravljanja.
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec je pred torkovim dnevom boja proti korupciji na predstavitvi raziskave o privatizaciji in koruptivnih dejanjih dejal, da smo bili skoraj 20 let priča zgodbi o uspehu, na katero so se elite sklicevale, kadar so kritike opozarjale javnost na nepravilnosti.
"Čeprav smo slutili, da je državno upravljanje gospodarstva povezano s tveganji, je bilo resničnih dokazov o njihovem obstoju razmeroma malo ali skoraj nič. O etiki upravljanja se v javnosti ni razpravljalo, institucije pa se o tem niso pogovarjale," je poudaril.
Pomen nadzornikov v upravljanju družb poudarja tudi raziskava, ki jo je s Komisijo za preprečevanje korupcije pripravila ljubljanska ekonomska fakulteta, podprlo pa jo je veleposlaništvo Velike Britanije in Severne Irske.
Začasni odpravnik poslov veleposlaništva Velike Britanije in Severne Irske Christopher Yvon je dejal, da je v Veliki Britaniji boj proti korupciji zelo pomemben, ob začetku finančne krize pa so te zgodbe postale še veliko odmevnejše. "Države z močnejšimi pravili in institucijami imajo veliko več možnosti za močan zasebni sektor, ki je dobičkonosen," je še dejal.
V privatiziranih podjetjih je delež nadzornikov s političnimi povezavami sicer višji kot v preostalih. Ti nujno ne pomenijo težave, vendar raziskave kažejo tudi, da so takšna podjetja manj produktivna. Glede na politično kadrovanje v nadzornih svetih sicer izstopata področje oskrbe z vodo in energetika, medtem ko je tega občutno manj v predelovalnih podjetjih.