Petek, 3. 3. 2017, 10.14
7 let, 1 mesec
Antonio Tajani: Evropske institucije so gradovi. Odpreti moramo vrata, spremeniti mišljenje.
"Potrebujemo dobre odgovore, ne le besedičenja. Vsak član tega parlamenta mora biti ambasador pri svojih ljudeh. Predstavlja mora naše delo, odločitve in rešitve za težave državljanov," pravi dolgoletni italijanski politik in zdajšnji predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani, ki je danes na obisku v Sloveniji.
New #EU House in SI is a place for everybody who wants to learn about EU. You, EU citizens play an important role in shaping our work in BXL pic.twitter.com/BvcMPPgF9j
— Violeta Bulc (@Bulc_EU) March 3, 2017
Slovenia is an important player in a common #EU destiny with focus on #results for citizens. Meeting with PM @MiroCerar pic.twitter.com/YpIKzxpSGJ
— EP President Tajani (@EP_President) March 3, 2017
Ponovno vam ponujamo v branje del pogovora, ki smo ga s Tajanijem opravili pred njegovo izvolitvijo za predsednika Evropskega parlamenta decembra lani in je še vedno aktualen.
Pravite, da se morajo evropske institucije približati ljudem. Kako naj bi se to zgodilo?
Evropske institucije so gradovi. Odpreti moramo vrata, spremeniti mišljenje. Politiki delamo za ljudi. Služimo družbi – vsi, tudi člani Evropskega parlamenta. Vsak dan moramo razmišljati o tem. Tukaj sem, ker so me ljudje izvolili. Zdaj moram zanje delati.
Treba pa je tudi komunicirati z njimi, to pa ne velja le za piarovce. Potrebujemo ambasadorje. To so člani Evropskega parlamenta. Za to si želim prizadevati.
Številni pravijo, da so proti populizmu. Seveda, velika večina je proti populizmu, toda če nočemo biti populisti, moramo delati in dobro odgovarjati na potrebe ljudi. Kdor voli populiste, voli proti nečemu. Toda če bi imel možnost, bi volil stranko, ki ponuja rešitve. Če ni rešitev, bodo ljudje volili populiste.
"Če ni rešitev, bodo ljudje volili populiste."
Katere so te dobre rešitve, ki jih ponujate?
Lahko pojasnim osebna stališča, kot predsednik parlamenta pa bom le njegov prvi obraz.
Moje osebno mnenje je jasno: za zmanjšanje brezposelnosti potrebujemo industrijsko politiko – močne ukrepe za krepitev malih in srednjih podjetij ter ukrepe na področju kmetijstva, trgovine. Treba je okrepiti realno gospodarstvo. Brez tega ne moremo zmanjšati brezposelnosti in ublažiti krize.
Glede migracij: več sredstev moramo nameniti Afriki. S tamkajšnjimi državami moramo doseči dober sporazum. Potrebujemo novi Marshallov plan. Omogočiti jim moramo boljše življenje.
"Potrebujemo boljši stik med evropskimi institucijami in našimi državami. Potrebujemo dobre odgovore, ne le besedičenja. Vsak član tega parlamenta mora biti ambasador pri svojih ljudeh. Predstavlja mora naše delo, odločitve in rešitve za težave državljanov.
Evropa niso le banke, birokracija, Evropa so tudi parlament in njegovi zaposleni, ki delajo za rešitve za državljane. Če želiš, da so politične stranke blizu ljudem, je to odličen znak proti populizmu. To je konkreten znak, politična odločitev."
V zadnjem desetletju se je število predsednikov vlad in držav EU iz vrst ELS zmanjšalo. Kje vidite razlog za to?
Položaj se je spremenil – enkrat vodijo socialisti, drugič ELS, tretjič liberalci. Na Hrvaškem, na primer, smo dosegli lepo zmago in imamo predsednika vlade. Težko je vedno obdržati večino, a stati moramo za svojimi vrednotami.
Ste vedno želeli postati politik? Kaj vas je iz novinarstva prineslo v politiko?
Leta 1994 je bila italijanska demokracija v nevarnosti. Najpomembnejša komunistična stranka je bila zelo močna, zato sem se odločil, da bom med ustanovitelji nove stranke, ki bo delovala proti komunizmu. Po kratki volilni kampanji je naša stranka zmagala, ampak odločil sem se, da kandidiram le na evropskih volitvah. Takrat se je začela moja ljubezen do evropskih institucij.