Torek, 10. 11. 2015, 10.26
3 leta, 2 meseca
Ali babje poletje napoveduje milo zimo?
Letos se poletje kar noče posloviti. Po številnih vročinskih valovih v poletnih mesecih nas je v novembru presenetilo še tako imenovano babje, Martinovo ali indijansko poletje, ki nas razvaja s sončnimi dnevi in dnevnimi temperaturami nad 20 stopinj Celzija.
Letošnji november je celo tako topel, da padajo tudi temperaturni rekordi v smislu najvišjih dnevnih temperatur na posameznih lokacijah. Ti rekordi so v nedeljo padli v Postojni, Ilirski Bistrici, Murski Soboti, na Vojskem in v Ratečah, včeraj pa še v Črnomlju, Kočevju, na Babnem polju in na Letališču Ljubljana – Brnik.
"Govorimo o temperaturah nekje med 23 in 25 stopinj Celzija. V Ilirski Bistrici so namerili 24,8 stopinje Celzija, v Murski Soboti 24,4, v Postojni 23,9, v Ratečah 19,8 in na letališču na Brniku 21,4 stopinje Celzija, kar je eno stopinjo nad dozdajšnjim rekordom," je povedal Gregorčič.
Večina dozdajšnjih temperaturnih novembrskih rekordov po posameznih krajih je sicer iz leta 1963, tudi iz Ljubljane, in leta 1977.
Potem se bodo temperature počasi začele spuščati. "Od jutri do petka se bodo najvišje dnevne temperature gibale med 15 in 20 stopinjami Celzija, v soboto pa bo živo srebro že ostalo pod 15, a še vedno nad 10 stopinj Celzija. Kar je še vedno toplo, ne bo pa novih temperaturnih rekordov," napoveduje Gregorčič.
Z današnjim dnem se bo tako najtoplejše vreme končalo, kljub temu bo ostalo razmeroma toplo za to obdobje. Prav tako nas bo še naprej razvajalo novembrsko sonce, saj kakšnega hitrega približevanja zime, niti kakšnih omembe vrednih padavin še več kot teden dni ni videti, pravi vremenoslovec.
Sicer večina meteoroloških izračunov za prihajajočo zimo napoveduje nadpovprečne temperaturne razmere v obdobju med decembrom in februarjem. "Verjetnost, da bo zima toplejša, je blizu 80 odstotkov. To ne pomeni, da to lahko zagotovimo, a da je verjetnost večja, da bo zima topla, kot da bo hladna."
Če izračuni držijo, bo tako letošnjo zimo sneg bolj ali manj prevladoval zgolj v hribovitih predelih, medtem ko v nižinah lahko zapade, a se ne bo dolgo obdržal.
"Koliko snega bo zapadlo in kdaj, pa je nemogoče vnaprej napovedati. Malo faktorja presenečenja pa moramo pustiti," pravi napovedovalec vremena.