Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) se z zaskrbljenostjo strinjajo s ponedeljkovo oceno evropskih finančnih ministrov, da so razmere v Sloveniji še obvladljive, da pa se čas za ukrepanje izteka.
Znižanje javnofinančnega primanjkljaja je nujno, vendar pa se je tega treba lotiti bolj argumentirano in z več občutka za realnost, so prepričani. "Hitrost je sicer pomembna, tudi pri sprejemanju zakonodaje in reform, vendar ne na račun kakovosti izvedbe, ki lahko povzroči negativne odzive in zavračanje ukrepov tudi tam, kjer so neizbežni," so v odzivu na opozorila Bruslja, da mora Slovenija vložiti več napora za znižanje javnofinančnega primanjkljaja, povedali na GZS.
Gospodarstvo že danes plačuje preveč
Rešitve za večje prihodke je po mnenju zbornice treba iskati na področjih, ki so bila doslej prenizko ali sploh ne obremenjena. Zagotovo pa ni prava pot dodatno obremenjevanje gospodarstva, ki že danes plačuje preveč, so poudarili. Po njihovem mnenju je nujno optimiziranje odhodkov in procesov v državni upravi in javnem sektorju, ki so vzvod za gospodarsko rast. "Le-ta je edini porok za bolj vzdržne javne finance," so dodali.
DUTB verjame v pilotni prenos slabih terjatev
Odzvali so se tudi v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), kjer verjamejo, da se bo zgodil pilotni prenos slabih terjatev NLB na DUTB. "Ko bodo izbrani preizkusni primeri, torej premoženje po ceni, ki je primerljiva s tržno in odslikava zdajšnje razmere v slovenskem gospodarstvu, se bo prenos tudi zgodil," so napovedali.
ZSSS: Dodatna obremenitev ljudi bi še bolj pritiskala na BDP
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) upajo, da bo vlada pri ukrepanju upoštevala, da se potrošnja in investicije zmanjšujejo ter da bi dodatni ukrepi, ki bi znižali dohodek ljudi, samo še slabili bruto domači proizvod (BDP). Treba se je usmeriti v zagon gospodarstva, napačni ukrepi pa lahko vodijo v negativno spiralo, dodajajo. Upajo, da bo vlada fiskalno konsolidacijo opravila na daljši rok. Na kratek rok je treba sprejeti ukrepe za odpiranje novih delovnih mest in povečanje zaposlovanja, kar bo edino doprineslo k dodatnim virom v javnofinančne blagajne.
Štrukelj: Dodaten poseg v plače do konca 2014 bi pomenil temu primeren konflikt
Vsak dodaten poseg v plače javnih uslužbencev do konca leta 2014 bi pomenil temu primeren konflikt, pa je v odzivu na opozorila Bruslja dejal sindikalist Branimir Štrukelj. Vlada naj "enkrat za spremembo" pove Bruslju, da se je tako dogovorila in da okoli tega ne bo več sprememb, je dodal.