Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) je pokazala, da v bankah in hranilnicah pogosto ne spoštujejo ali pa sploh ne poznajo novega zakona o potrošniških kreditih.
Kreditodajalec mora potrošniku izročiti standardiziran obrazec z informacijami o posojilu, mu pojasniti tveganja najema kredita ter na potrošnikovo željo izročiti vzorec posojilne pogodbe.
Potrošnik tako oceni, koliko bo plačal za kredit
Finančni svetovalec pri ZPS Boštjan Krisper meni, da lahko tako potrošnik oceni, koliko bo za kredit dejansko plačal, na enostaven način primerja ponudbe med seboj ter išče najugodnejšega ponudnika. "Še posebej v času, ko pričakujemo zvišanja obrestnih mer, je pomembno, da kreditodajalec potrošniku pojasni, kako lahko rast obrestne mere vpliva na rast obroka kredita," je poudaril Krisper.
Obrazec je mogoče dobiti le v treh bankah
V zvezi so zaskrbljeni, ker se predpisane spremembe še niso uveljavile v praksi. V maju so pri ZPS preverili, kako bankirji svetujejo potrošnikom, ki se zanimajo za najem stanovanjskega posojila. Predpisani obrazec je potrošnik dobil le v poslovalnici banke UniCredit, na njegovo izrecno zahtevo pa so mu ga izročili še pri Banki Koper in Banki Celje.
V ostalih bankah so izročitev standardiziranega obrazca pogojevali z izpolnitvijo vloge za kredit in z izročitvijo vse potrebne dokumentacije ali pa za obrazec sploh še niso slišali, so sporočili iz zveze.
Mesečni obrok pa se lahko tudi zviša ...
Le pri Banki Celje so spoštovali pravico potrošnika do vpogleda v posojilno pogodbo, drugje pa so mu pojasnili, da gre za zaupen dokument, ki se ga izroči šele ob podpisu. Prav tako je le slaba polovica bančnih uslužbencev potrošniku pojasnila, da se njegov mesečni obrok lahko zviša. Le pri Abanki Vipa, Deželni banki, NLB in Reiffeisen banki pa je potrošnik prejel še nazorno simulacijo gibanja obroka za primer, če se Euribor spremeni.
Banke namreč z nespoštovanjem ali nepoznavanjem novega zakona potrošnikom odrekajo pravico do informirane odločitve in povečujejo nevarnost napačnih odločitev potrošnika, ter kasnejših težav pri odplačevanju posojila. Krisper meni, da je nedopustno, da zakonodaja, ki spodbuja odgovorno kreditiranje, ostaja mrtva črka na papirju. "Predstavljajte si, da kupujete fotoaparat, prodajalec pa vam je tehnično specifikacijo pripravljen izročiti šele, ko ga boste plačali. Pri najemu stanovanjskega kredita pa gre najbrž za najpomembnejšo finančno odločitev v življenju posameznika," je še poudaril.