Ponedeljek, 5. 5. 2014, 13.08
7 mesecev, 2 tedna
Znani so polfinalisti za najboljše start-up ideje leta 2014
Iniciativa Start:up Slovenija je izmed 126 prijavljenih poslovnih načrtov slovenskih start-up ekip izbrala deset polfinalistov. Ključna merila za ocenjevanje kakovosti ekip so bila poznavanje, velikost in rast trga, jedrna kompetenca in tehnologija, prototip, vidna konkretizacija ideje in izbran poslovni model. Pet finalistov in končni zmagovalec tekmovanja bodo znani 14. maja na eni največjih podjetniških konferenc v srednjeevropski regiji PODIM v Mariboru.
In katerim mladim podjetjem je uspelo prepričati 39-člansko strokovno komisijo, sestavljeno iz podjetnikov, investitorjev in predstavnikov podjetniškega podpornega okolja? Med njimi je tudi ekipa mladih razvijalcev iz Trbovelj, Ljubljane in Polzele s projektom Chipolo. Ti so s pametnim obeskom za iskanje izgubljenih predmetov na spletni platformi za množično financiranje Kickstarter zastavljeni cilj dosegli že v 17 urah in na koncu zbrali več kot 200 tisoč evrov.
Med deset polfinalistov so se uvrstile naslednje ekipe: - Ekipa ABCS sistem, ki razvija napravo za avtomatski izklop smernika na motorju za večjo varnost motoristov na cestah. - Ekipa ADORA-MED, ki razvija programsko in strojno rešitev. Ta kirurgom v operacijski sobi podatke podaja na brezkontakten način – z gestami in kretnjami – in s tem zmanjšuje možnost za napake komunikacijske narave. - Ekipa BLCKB, ki razvija napravo Blackbox za merjenje možganskih aktivnosti oziroma ugotavljanje pozornosti in nezavednih čustvenih odzivov potrošnikov na nove produkte in storitve. - Ekipa Chipolo, ki je razvila dizajnerski pametni obesek in aplikacijo za iskanje založenega ali izgubljenega telefona ter drugih predmetov. - Ekipa Enolyse, ki razvija sistem za nadzorovano fermentacijo mošta za zagotavljanje dobre letine vinarjev. - Ekipa Juvar, ki razvija posebne premaze za hitrejše, bolj učinkovito in do zdravja prijaznejše varjenje. - Ekipa NERVteh, ki razvija simulator vožnje za urjenje voznikov in posledično zmanjševanje števila prometnih nesreč. - Ekipa OOG, ki razvija merilnik količine vode v steklenički ali plastenki H2O-Pal, ki prek bluetooth povezave aplikaciji na pametnem telefonu sporoča, koliko vode je uporabnik popil in ali mu grozi nevarnost dehidracije. - Ekipa Prospeh, ki razvija sistem OriginTrai za sledljivost izvora živil oziroma prehrambnih izdelkov. - Ekipa Sunesis, ki razvija večplasten sistem za učinkovitejšo integracijo aplikacij SaaS.
Podobnega mnenja, da start-upi posvečajo premalo pozornosti prodajni plati svojih poslovnih načrtov, je tudi Jure Mikuž, član strokovne komisije, ki je hkrati direktor in partner sklada tveganega kapitala RSG Capital. Mikuž je še opazil, da so bile osebne predstavitve in poslovni načrti veliko bolj izpiljeni in dovršeni pri tistih ekipah, ki so že poskušale priti v regionalne podjetniške inkubatorje in pospeševalnike.