Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Petek,
28. 11. 2014,
14.09

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

gospodarstvo

Petek, 28. 11. 2014, 14.09

8 let, 2 meseca

Zakaj bi se moralo slovensko gospodarstvo ukvarjati z manj dejavnostmi

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Podjetja naj zmanjšajo število dejavnosti, v katere investirajo. Tako bodo ustvarila več delovnih mest in višjo gospodarsko rast, pravi eden največjih poslovnih gurujev na svetu Roger Martin.

"Vsem slovenskim menedžerjem bi rekel, naj izbirajo med dejavnostmi, s katerimi se ukvarjajo. Naj se vprašajo tako, 'če delamo deset stvari in jih izberemo šest, preostale pa pustimo, kako lahko teh šest stvari delamo bolje'," našim menedžerjem svetuje Kanadčan Roger Martin, ki velja za enega najvplivnejših gurujev posla na svetu.

"Zmanjšajte število dejavnosti za od 20 do 40 odstotkov" "Podjetja prepogosto delajo preveč stvari, v katerih niso dobra, skupaj s stvarmi, v katerih so dobra. S tem pa v svoja močna področja premalo investirajo, zato te dejavnosti ne rastejo tako hitro, kot bi lahko," opozarja Martin, ki se je mudil na Predsedniškem forumu Poslovne šole Bled.

Martin, ki je bil med letoma 1998 in 2013 dekan Poslovne šole Rotman v kanadskem Torontu, je prepričan, da bi v Sloveniji ustvarili več delovnih mest in da bi gospodarstvo raslo hitreje, če bi vsako podjetje zmanjšalo število dejavnosti za od 20 do 40 odstotkov in začelo več investirati v dejavnosti, ki bi ostale.

Kako pritegniti tuje investitorje? To je po njegovih besedah tudi recept za to, da bodo tuji investitorji začeli vlagati v Slovenijo. "V ZDA imajo na primer trije največji svetovni proizvajalci pohištva sedež v mestu Grand Rapids z okoli 100 tisoč prebivalci na zahodu Michigana. In vsi, ki jim je mar za to dejavnost, se selijo tja. Enako je z mestecem Dalton v zvezni državi Georgia, v katerem najdete vodilne proizvajalce preprog. Tuje menedžerje bo Slovenija pritegnila, ko bo imela nekaj dejavnosti, za katere bodo ljudje rekli, da ste v njih boljši kot kdorkoli drug," je poudaril Martin.

"Vse države okrevajo počasi" Ob tem je še dejal, da se tudi druge države zelo počasi izvijajo iz recesije in da Slovenija v tem pogledu ni nič posebnega. "Vse države počasi okrevajo. Naj Slovenci ne mislijo, da ste v tem pogledu kaj posebnega. Iz nobene recesije v zadnjih 100 letih še niso gospodarstva šla počasneje kot iz te. ZDA okrevajo počasneje kot kadarkoli prej. Naj vam to ne vzame poguma," je sklenil Martin.

Ne spreglejte