Institut zemljiškoknjižnega dolga so pred njegovo ukinitvijo zlorabili tudi v trebanjskem Trimu, in to na zahtevo bank, s tem pa si te zdaj nimajo kaj pomagati.
Novembra lani, le dan pred tem, ko je takratna predsednica uprave Trima Tatjana Fink nadzornike seznanila, da je podjetje insolventno, so v Trimu osrednjo proizvodno lokacijo v Trebnjem ter vse nepremičnine in zemljišča v Sloveniji vpisali za kar 31,1 milijona evrov zemljiškega dolga brez dospetja, piše Matjaž Polanič v današnjem Dnevniku.
Banke zahtevale predajo pisma notarju...
Vpis zemljiškega dolga so zaradi nezaupanja v upravo in nadzorni svet Trima zahtevale banke upnice, v kar pa v vodstvu podjetja niso želeli privoliti. Banke upnice so tudi zahtevale, da uprava zemljiško pismo deponira pri notarju, ki bi ga bankam predal, ko bi te podpisale krovni dogovor o finančnem prestrukturiranju zadolženega Trima.
...v Trimu proti
Temu pa sta se uprla Finkova in zlasti Topič, ki je v tistem času vodil nadzorni svet, in pismo naj bi zadržala v podjetju. To jima je omogočilo, da sta imela bankirje ves čas v šahu ter onemogočila morebitno izvršbo in rubež Trimovih nepremičnin.
V Trimu so sicer zatrdili, da so zemljiško pismo predali NLB, ki vodi konzorcij bank upnic, kdaj so to storili, pa ni znano, še piše Dnevnik in dodaja, da imajo banke zdaj zavarovana posojila z instrumentom, ki jim onemogoča izterjavo terjatev.