Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
25. 2. 2015,
13.44

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Bruselj Rusija

Sreda, 25. 2. 2015, 13.44

7 let, 9 mesecev

V Bruslju prvi korak k energetski neodvisnosti od Rusije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Evropska komisija je razgrnila strategijo energetske unije, s katero članice Evropske unije želijo zmanjšati energetsko odvisnost od Rusije.

Evropska komisija je strategijo razgrnila v senci novih ruskih groženj z zaprtjem plinske pipe zaradi neplačanih računov Ukrajine. Ključni namen tega projekta, ki mu je botrovala zaostritev odnosov med EU in Moskvo po priključitvi Krima, je prav zmanjšanje energetske odvisnosti EU od Rusije.

Po besedah podpredsednik komisije Maroš Šefčovič, ki je pristojen za energetsko unijo, je to najambicioznejši energetski projekt po vzpostavitvi skupnosti za premog in jeklo.

Enoten energetski trg je po navedbah komisije nujen tudi zato, ker zaradi staranja infrastrukture, slabo integriranih trgov in neusklajenih politik evropski porabniki, gospodinjstva in podjetja ne uživajo koristi - večje izbire ali nižjih cen energije. Veleprodajne cene električne energije v Evropi so za 30 odstotkov višje kot v ZDA, veleprodajne cene plina pa za več kot 100 odstotkov.

Prost pretok energije kot peta temeljna svoboščina Z energetsko unijo naj bi prost pretok energije postal peta temeljna svoboščina, za prostim pretokom blaga, storitev in kapitala ter prostega gibanja oseb. "Predolgo je bila energija izvzeta iz temeljnih svoboščin naše Unije. Trenutni dogodki kažejo, koliko je na kocki. Mnogo Evropejcev se boji, da ne bodo mogli greti svojih domov," je ob tem poudaril predsednik komisije Jean-Claude Juncker.

Solidarnost in zaupanje, varna, vzdržna, konkurenčna in dostopna energija za vsakega Evropejca, integracija 28 različnih energetskih trgov v enega, boljši pregled nad sklepanjem energetskih sporazumov članic s tretjimi državami, boljša energetska povezanost Evrope – to je nekaj ciljev energetske unije. Ključna korist za državljane EU bi morala biti dostopne in konkurenčne cene.

Med konkretnimi ukrepi, ki jih predvideva strategija, so nova zakonodaja za zagotovitev oskrbe z elektriko in plinom, povečanje financiranja EU za energijsko učinkovitost ali za nov energetski sveženj za obnovljivo energijo, letno poročanje o stanju energetske unije in krepitev Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Sloveniji.

Spomnil na dogovor držav, vključno s Slovenijo, glede Južnega toka Šefčovič je ob tem znova izpostavil pomen diverzifikacije energetskih poti in virov ter spomnil na dogovor držav Jugovzhodne in Srednje Evrope, vključno s Slovenijo, ki jih je Rusija pustila na cedilu z odpovedjo plinovoda Južni tok, da bo vsaka od njih zagotovila dobavo plina iz vsaj treh različnih virov.

Pomemben vidik pri vzpostavljanju energetske unije je tudi promet - 94 odstotkov prometa temelji na naftnih derivatih, od katerih je 90 odstotkov uvoženih, izpostavljajo v komisiji. Komisarka za promet Violeta Bulc je na družbenem omrežju Twitter ocenila, da je strategija za energetsko unijo ambiciozna ter izpostavila potrebo po čistih in energetsko učinkovitih vozilih.

Vrsta ukrepov za energetsko učinkovitejši promet in zmanjšanje izpustov Energetska unija predvideva vrsto ukrepov za energetsko učinkovitejši promet in zmanjšanje izpustov, na primer nadaljnjo krepitev standardov glede izpustov CO2 za osebne avtomobile po letu 2020, nameščanje infrastrukture za alternativna goriva s poudarkom na elektrifikaciji prometa ter spodbujanje uporabe prevoza po železnicah, morju in rekah.

Poleg strategije za energetsko unijo je komisija predstavila načrt za prispevek EU k mednarodni podnebni konferenci konec leta v Parizu in pregled napredka pri uresničevanju desetodstotnega cilja na področju elektroenergetskih povezav v Evropi.

Ne spreglejte