Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
18. 4. 2013,
14.24

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Peko

Četrtek, 18. 4. 2013, 14.24

7 let, 9 mesecev

Stepišnik prodajo Peka Osimpexu postavil pod vprašaj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je prodajo Peka hrvaškemu Osimpexu postavil pod vprašaj, saj naj dane garancije ne bi bile zadostne.

"Plan B je prodaja Peka drugemu kupcu, ki bi dal boljše garancije, kot smo jih dobili od tega kupca," je dejal in dodal, da vlada o tem sicer ni razpravljala.

"Peko rešujemo, imamo več variant," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Stepišnik. Pri prvi varianti imamo problem, da garancije niso zadostne, da bi ta pogodba bila verodostojna," je povedal in pojasnil, da delavci, če bi prišlo do stečaja ali če bi družba ugasnila, ne bi imeli nobene garancije.

"Podjetja rabijo pomoč takoj" To bo po njegovih besedah tema vlade v v prihodnje. "Razumem pa, da je pri vseh teh podjetjih s težavami, velik problem čas. Podjetja rabijo pomoč takoj, preden pa sprožiš vse postopke, pa se trije meseci obrnejo zelo hitro," je povzel.

Predsednik uprave Peka Janez Sajovic je ponovno opozoril, da družba potrebuje sveža sredstva nemudoma, saj bo šla sicer v stečaj. "Peko je že insolventen, nekaj dni morda še lahko zdržimo in kupčkamo z davčno upravo, potem pa ne moremo ničesar več," je izpostavil.

Davčna uprava je Peku dala ultimat Pojasnil je, da so danes uspeli izplačati plače zaposlenim v neto znesku, potrebno pa je še plačati davke in prispevke. Davčna uprava pa je Peku dala ultimat, naj svoje obveznosti poravna do naslednjega petka.

Kot je dejal Sajovic, mu je vseeno, kdo je lastnik Peka, pomembno mu je le, da se nemudoma zagotovijo sredstva za nadaljnje delovanje in preživetje družbe. Družba namreč nima časa, da bi se odvil nov postopek iskanja strateškega partnerja.

Zaradi motene proizvodnje dnevno nastaja velika škoda podjetju "Ne vem, ali bi rekel ljudem, naj bodo doma in jim od sprotnih prihodkov izplačam plače, ali pa naj s prihodki kupujem material, ljudi kličem na delo in jim ne dam plače," je stanje v družbi opisal Sajovic in dodal, da zaradi motene proizvodnje dnevno nastaja velika škoda podjetju.

"Postopek javne prodaje Peka bi bil lahko prevara, nevredna članice EU" Opozoril je tudi, da bi lahko Osimpex glede na sklenjen dogovore s komisijo verjetno lahko tožil državo, če se ta odloči odpovedati pogodbo. Kot so sporočili iz Osimpexa, "s presenečenjem" sledijo medijskim izjavam predstavnikov slovenske države, ki "nakazujejo, da bi bil lahko postopek javne prodaje Peka prevara, nevredna članice EU".

Osimpex je v postopku javnega iskanja najboljšega ponudnika, ki so ga oktobra lani objavili lastniki Peka, podal ponudbo, jo v pogajanjih izboljšal in navsezadnje zaključil s podpisom pogodbe, so poudarili.

Ob tem so spomnili, da je postopek iskanja najboljšega ponudnika opredeljeval jasne vsebinske in terminske pogoje za skrbni pregled, pripravo nezavezujoče in zavezujoče ponudbe ter drugih postopkov, ki so zagotavljali enakopravnost ponudnikov v postopku.

Osimpex je posvetil pripravi vstopa v Peko več kot devet mesecev resnega dela "Osimpex je posvetil pripravi vstopa v Peko več kot devet mesecev resnega dela in priprav, česar seveda ne bi storil, če bi sumil, da bi se lahko prodaja odvijala po balkanskih metodah," so izpostavili.

Ocena predstavnikov oblasti o "nezadostni" garanciji je po mnenju Osimpexa "popolnoma neustrezna". "Osimpex še vedno verjame, da take popolnoma nestrokovne ocene ne izhajajo iz interesov posameznikov iz Slovenije in tujine pripeljati Peko do stečaja, da bi v naslednjem koraku po znanem modelu ceneje prišli do nepremičnin brez 'bremena' ohraniti proizvodnjo in znamko Peka," so poudarili.

Osimpex tudi "obžaluje, da so se zahtevna, a korektna pogajanja končala s tem, da je nenadoma edini kontakt s prodajalcem izvajan prek medijev".

Soglasje k prodaji so dali nadzorni odbori, uprave in direktorji vseh lastnikov Predstavniki lastnikov Peka - država, DSU, SKB Banka in Gorenjska banka, ki skupaj prodajajo 100 odstotkov družbe - so konec marca z Osimpexom asignirali pogodbo in podali poročilo lastnikom o izbiri ponudnika. Soglasje k prodaji so dali nadzorni odbori, uprave in direktorji vseh lastnikov, še vedno pa manjka soglasje DZ, ki ga mora za prodajo svojega četrtinskega deleža v Peku pridobiti DSU.

DSU je na ministrstvo za finance urgenco za izdajo soglasja poslalo v torek, na ministrstvu pa tega, kdaj bo o tem sprejeta odločitev na vladi, niso želeli komentirati. Prav tako niso želeli napovedati, kdaj naj bi o tem odločal DZ. V DSU so izpostavili, da se veljavnost ponudbe hrvaškega Osimpexa izteče 30. aprila.

Ne spreglejte