Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
22. 2. 2014,
16.00

Osveženo pred

5 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

G20

Sobota, 22. 2. 2014, 16.00

5 let, 12 mesecev

Srečanje G20 v znamenju spora glede politike poceni denarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Spričo zaostrovanja ameriške denarne politike in s tem povezanega pritiska na nacionalne valute se je že ob začetku srečanja G20 razvnela razprava, ki je razdvojila razvite in hitro rastoče države.

ZDA spričo izboljševanja gospodarske slike postopno umikajo ukrepe za povečevanje količine denarja v obtoku, s čimer pa niso zadovoljne hitro rastoče države. Obilje dolarjev na trgu je namreč v zadnjih letih spodbudilo selitev kapitala v te države, kjer so donosi na kapital višji.

Na srečanju v Sydneyju, ki se ga udeležujejo finančni ministri in guvernerji centralnih bank skupine G20, bodo skušali do nedelje najti skupen dogovor glede tega žgočega vprašanja. Svetovno gospodarstvo se po besedah avstralskega finančnega ministra Joeja Hockeyja sooča s številnimi izzivi. Hockey vseeno upa, da bodo na srečanju ta konec tedna uspeli oblikovati trden okvir za rast svetovnega gospodarstva v prihodnjih petih letih.

Izražena potreba po normalizaciji politike poceni denarja V osnutku sklepne izjave, ki naj bi jo sprejeli ob koncu srečanja v Sydneyju je izražena potreba po normalizaciji politike poceni denarja. Ali bodo hitro rastoče države v to privolile, za zdaj ostaja neznanka.

Guverner indijske centralne banke Raghuram Rajan je že pred srečanjem kritiziral politiko razvitih držav, ki koristi samo njim samim. Napovedi o zvišanju obresti v ZDA so po njegovem povzročile množični odliv kapitala. Finančni ministri nekaterih hitro rastočih držav, med njimi iz Brazilije, Mehike in Južnoafriške republike, se srečanja v Sydneyju sploh niso udeležili.

Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble pa je v pogovoru za ameriško televizijo CNBC menil, da mora vsaka država doma poskrbeti za reforme in stabilnost. Kot primer je navedel Indijo, ki da ima po njegovem dovolj drugih problemov, ki niso povezani z denarno politiko države.

V nedeljo naj bi se vodilni finančniki G20 posvetili tudi drugi pomembni temi in sicer globalnemu sodelovanju v boju proti davčni utajam in različnim strategijam multinacionalnih podjetij, da se izognejo plačevanju davkov v državah, kjer delujejo. Na zahtevo G20 se je tega problema lotila Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj.

Ne spreglejte