Četrtek, 16. 10. 2014, 9.11
7 let, 1 mesec
"Športni center Pohorje je končal na razvalinah pohlepa in bolnih ambicij" (video)
Vodstvo finančno obubožanega Športnega centra (ŠC) Pohorje, v katerem je zaposlenih več kot sto oseb, je na mariborsko sodišče vložilo predlog za začetek nadzorovanega stečaja, je sporočila direktorica podjetja Barbara Vtič Vraničar. Kot je dodala, je ponovna oživitev posameznih jeder družbe in zagon naprav za zimsko sezono še vedno možen.
Vtič Vraničarjeva je v izjavi za javnost zapisala, da so za družbo, ki je bila že konec junija tik pred stečajem, zadnje tri mesece intenzivno iskali zadnje možnosti rešitve, oddajo premoženja v najem, dokapitalizacijo ali vstop strateškega partnerja v lastništvo podjetja.
"Žal so se vsi napori izkazali za neuspešne. Družba bi namreč za svoje preživetje potrebovala dodaten vložek trajnih sredstev, kar je bilo s strani poslovodstva tudi jasno predstavljeno. Ponudbe raznih konzorcijev oz. potencialnih investitorjev so se izkazale za neverodostojne, saj bodisi niso imele trdne finančne podlage ali pa jih v resnici sploh ni bilo," je pojasnila direktorica mariborskega turističnega ponudnika.
Prevzemna tržna vrednost, ocenjena s strani sodnega cenilca, je poslovna skrivnost, s prevzemom pa se bodo zmanjšale terjatve Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) oziroma slabe banke do Športnega centra Pohorje (ŠCP). Hkrati je DUTB v obliki kupnine za določene premičnine ŠCP-ju zagotovila črpanje sredstev v višini približno četrt milijona evrov.
"Poslovno odločitev za prevzem nepremičnin je DUTB sprejela, da bi ohranila vrednost omenjenih hotelskih kompleksov s težnjo zagotoviti možnosti za nadaljnje delovanje nastanitvenih zmogljivosti in ohranitev delovnih mest. Glede na težek finančni položaj družbe se DUTB želi v največji možni meri izogniti tveganjem, ki jih lahko prinesejo insolventni postopki, zlasti z vidika razvrednotenja premoženja v primeru prisilne prodaje," pravijo v DUTB.
S prevzemom hotelskih nepremičnin je DUTB vzpostavila tudi možnost pogajanj s potencialnimi najemniki, pri čemer se že pogovarja z resnimi upravljavci hotelov, ki so zainteresirani za najem oziroma za poznejši nakup.
Finančno oslabljena družba ima blokiran transakcijski račun že od začetka septembra in je imela konec meseca 1,17 milijona evrov zapadlih poslovnih obveznosti. Razmere so bile zaostrene do te mere, da je bilo delovanje družbe v zadnjem mesecu mogoče zgolj ob posredovanju večinskega lastnika DUTB, ki je s plačilom stroškov elektrike in remonta gondole omogočil nadaljevanje obratovanja.