Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
27. 1. 2016,
14.14

Osveženo pred

3 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Slovenija DUTB Eurostat

Sreda, 27. 1. 2016, 14.14

3 leta, 8 mesecev

Slovenija predlani z najvišjim deležem slabih posojil v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Slovenija je imela predlani najvišji delež slabih posojil v EU. Po deležu slabih posojil v BDP sta ji sledili Avstrija in Češka. Po deležu državnih jamstev v BDP pa je prvo mesto v EU zasedla Grčija.

Slovenija je imela leta 2014 s 13,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) najvišji delež slabih posojil v EU, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada Eurostat.

Ta delež, ki je bil leto prej še pri 2,83 odstotka, po pojasnilih Eurostata odpade predvsem na slabe terjatve v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB).

Kredit je po tej metodologiji označen za slabega, če je rok za plačilo obresti ali obrokov prekoračen za več kot 90 dni oziroma če zapadla plačila obresti vzbujajo dvom, da bodo plačila izvedena v celoti.

Le pet držav EU z več kot enim odstotkom slabih posojil v BDP Na drugo mesto po deležu slabih posojil v BDP se je predlani uvrstila Avstrija (2,2 odstotka), sledijo Češka (1,6 odstotka), Portugalska (1,4 odstotka) in Irska (1,2 odstotka). V vseh drugih državah se delež slabih posojil giblje pod enim odstotkom BDP.

Po deležu državnih jamstev Slovenija na 9. mestu Po deležu državnih jamstev v BDP pa prvo mesto v EU zaseda Grčija (28 odstotkov), je še izračunal Eurostat. Sledijo Avstrija (26,5 odstotka), Finska (25,8 odstotka), Malta (16,8 odstotka), Nemčija (16,4 odstotka), Ciper (15,9 odstotka), Irska (13,3 odstotka), Španija (12,8 odstotka) in Slovenija (12,4 odstotka).

Na drugem koncu lestvice je Slovaška, ki ne izkazuje nobenih državnih jamstev, sledita Češka (0,5 odstotka) in Bolgarija (0,6 odstotka). Gre za tiste obveznosti države, ki so potencialne in ne dejanske, dodaja Eurostat.

Ne spreglejte