Družba za upravljanje terjatev bank oziroma slaba banka (DUTB) je lani z upravljanjem sredstev ustvarila za 130 milijonov prilivov, kar pomeni, da je odprodala 11,7 odstotka svojega premoženja.
S tem je presegla zakonsko zahtevo po odprodaji desetine svojega premoženja na leto, so sporočili iz DUTB.
Podatki izhajajo iz kratkega poslovnega poročila DUTB za leto 2014, ki ni letno poročilo DUTB za lani, ampak zgolj dodatno poslovno poročilo, ki ga je DUTB pripravila za ministrstvo za finance kot dodatek k rednemu mesečnemu poročanju. Vsi podatki so začasni in nerevidirani.
Ocenjevanje poštene vrednosti vseh sredstev v upravljanju še izvajajo
DUTB dodaja, da še izvaja ocenjevanje poštene vrednosti vseh sredstev v upravljanju, vključno s prevzetimi sredstvi od Banke Celje, kjer se je prenos sredstev končal šele februarja 2015.
DUTB je lani izvajala procese prestrukturiranja v 115 družbah in je doslej sklenila sporazume o finančnem prestrukturiranju za približno polovico svojega portfelja.
Slaba banka postala lastnica ali solastnica več družb
S konverzijo dolga v kapital je postala lastnica ali solastnica družb Aero, Litostroj jeklo, Litostroj Ravne, LIV Kolesa, Merkur nepremičnine, MLM in ŠC Pohorje v stečaju. Ob tem je v neposredno lastništvo prevzela 52 nepremičnin v nominalni vrednosti 55 milijonov evrov, tako da je skupno konec leta 2014 posedovala 74 nepremičnin in je imela v lasti deleže v 24 družbah. Te aktivnosti so temeljile na 1.540 kreditnih in naložbenih odločitvah, ki so jih sprejeli organi odločanja v DUTB.
Ob koncu leta 2014 je DUTB izkazovala finančne obveznosti na podlagi izdanih obveznic v višini 1,56 milijarde evrov in je petim bankam, imetnicam obveznic, plačala 41,9 milijona evrov obresti.
Državi plačala 13,7 milijona evrov
Državi je v minulem letu kot nadomestilo za izdano poroštvo plačala 13,7 milijona evrov. Zaradi odločitve vlade, da ne sme unovčevati poroštev SID banke, se je DUTB odrekla unovčitvi za 5,2 milijona evrov jamstev.
DUTB tudi v letu 2015 nadaljuje poslovanje z aktivnostmi za dosego svojega dolgoročnega finančnega cilja – državi zagotoviti povrnitev njene naložbe v DUTB z osemodstotnim donosom na vloženi kapital, so zapisali.
Kaj vse nameravajo storiti v letu 2015?
V letu 2015 nameravajo končati fazo prenosa in odkupa sredstev, dopolnjevati strategijo maksimiranja vrednosti posameznih primerov s sestavljanjem paketov naložb, njihovega upravljanja in prodaje ter pospešeno izvajati prestrukturiranje dolžnikov.
Število primerov prestrukturiranja, ki so že pogodbeno urejeni, naj bi po načrtu z 48 odstotkov v mesecu februarju do konca leta 2015 povečali na 85 odstotkov.
DUTB načrtuje tudi dokončanje projekta združitve informacijskih sistemov za upravljanje terjatev ter poročevalskega sistema, s čimer bo na letni ravni prihranila 700 tisoč evrov.
Za odkupljene terjatve od bank odštela 1,6 milijarde evrov
DUTB je v letih 2013 in 2014 od šestih bank – NLB, NKBM, Abanke, Factor banke, Probanke in Banke Celje – kupila terjatve do 577 dolžnikov in zanje skupno odštela 1,6 milijarde evrov.
Glede na načrt aktivnosti lahko z namenom povečanja vrednosti portfelja v upravljanju v letu 2015 dodatno odkupijo slabe terjatve od bank, "a tokrat po strogo tržnih načelih", pravijo.