Torek, 19. 3. 2013, 15.44
1 leto, 8 mesecev
Razmere so negotove, a številke niso šle navzdol
"V trgovini ni revolucionarnih sprememb kot v informacijski tehnologiji, vsi premiki se dogajajo počasi," je še povedal generalni direktor podjetja Spar Slovenija Igor Mervič. Ob predstavitvi lanskih rezultatov ni skrival zadovoljstva, da jim je kljub neugodnim splošnim tržnim razmeram uspelo celo za malenkost povečati prihodke – ti so lani znašali 720,8 milijona evrov. Ocenjujejo tudi, da so nekoliko povečali svoj tržni delež: "V Sloveniji ne merijo tržnih deležev, a ocenjujemo, da je naš lani nekoliko zrasel in je zdaj nekoliko nad 20 odstotki."
Tega dosežka so veseli zlasti zaradi spreminjajočih se navad kupcev: "Kupci so vedno manj zvesti samo eni trgovinski verigi, so bolj negotovi in večkrat hodijo v trgovine, a obenem vedno bolj posegajo po znanih blagovnih znamkah trgovinskih verig." Delež Sparovih znamk v prodaji sicer znaša okoli ene petine, je še povedal.
Precej letošnjega investicijskega denarja bodo namenili tudi krepitvi lastne pekarne in novemu logističnemu centru, ki bo tudi vir novih delovnih mest. Glavni namen novega logističnega centra je nadaljevanje prizadevanj za zagotavljanje kakovosti: "Tako imamo večji nadzor nad blagom in boljše upravljanje založenosti trgovin, kot če dobavitelj dostavlja blago neposredno v naše prodajalne." Ob tem je še ugotovil, da se je že zgodilo, da so pri nadzorih kakovosti ugotovili, da tudi kakšen slovenski izdelek ne izpolnjuje zahtev, in so ga posledično zavrnili.
Slovensko blago dosega med 60 in 70 odstotki vrednosti prodanega blaga, kar je odvisno od sezonskih nihanj. Mervič se je ob tem ozrl na trditve tekmecev, ki zatrjujejo, da prodajajo samo blago slovenskega porekla: "Reči, da bomo imeli samo slovensko blago, je hudo zavajanje."