Sobota, 19. 5. 2012, 12.58
7 let, 10 mesecev
Po francoskih in grških volitvah tehtanje med varčevanjem in ukrepi za rast
Pri tehtanju med uravnoteževanjem javnih financ in ukrepi za rast so neenotni tudi svetovni ekonomisti.
Evropska komisija je v pred kratkim objavljeni spomladanski napovedi tako za območje evra kot za celotno EU potrdila februarsko napoved glede rasti - v območju evra se bo bruto domači proizvod (BDP) skrčil za 0,3 odstotka, v celotni uniji pa bo rast ničelna. "Stimulativni ukrepi, ki jih je implementirala Evropska centralna banka (ECB), niso imeli pravega učinka na realno gospodarstvo," je ocenil glavni ekonomist pri Markitu Chris Williamson.
Draghi, ki se v prvi vrsti zavzema za čim nižjo inflacijo, pa se strinja, da bi veljalo vprašanje gospodarske rasti znova postaviti v središče pozornosti. Po njegovih besedah se fiskalni dogovor in morebitni dogovor o spodbujanju gospodarske rasti "absolutno" ne bi izključevala. V tej luči je evropske voditelje pozval, da definirajo svojo vizijo prihodnosti območja evra, predvsem pa pojasnijo, ali ta vključuje razvoj fiskalne unije.
Po besedah ekonomista pri Berenberg Bank Christiana Schulza pa zadnji podatki potrjujejo potrebo po osredotočenju na k rasti usmerjene strukturne reforme. Schulz je namreč prepričan, da bi te lahko odpravile negativne posledice ostrega varčevanja.
"Varčevanje je močno zdravilo," je medtem zatrdil ekonomist pri Berenberg Bank Holger Schmieding. "Če se ga izvede pametno, lahko predstavlja temelj za povečanje konkurenčnosti in višjo gospodarsko rast v prihodnosti," je dodal. Ob tem pa je pojasnil, da lahko "preveč močno zdravilo ošibi pacienta".
Kot je znano, se Hollande zavzema za revizijo pogodbe, katere osrednje določilo je fiskalno pravilo o uravnoteženem proračunu, zavzema zato, ker verjame, da preveč poudarja varčevanje in vsebuje premalo spodbud za rast. Nemška kanclerka Angela Merkel medtem trdi, da so kakršna koli nova pogajanja o paktu izključena.