Nobenemu od velikih gospodarstev ne gre bolje kot Nemčiji. Samo tri majhne države, Švica, Singapur in Finska, so se bolje odrezale v študiji konkurenčnosti gospodarstev.
Japonska, ZDA ali Kitajska? Vse te tri velike države je Nemčija v študiji Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) o konkurenčnosti gospodarstev pustila za seboj.
Nemčija sama izvlekla Evropo iz recesije
Nemčija je na lestvici konkurenčnosti gospodarstev na četrtem mestu, dve mesti bolje kot lani. Visoka konkurenčnost se kaže predvsem pri gospodarski rasti. Skoraj vsak mesec so strokovnjaki popravili navzgor napovedi o nemški gospodarski rasti. Nazadnje je napoved rasti navzgor popravil OECD.
Tako zdaj ta organizacija v celotnem letu 2013 pričakuje 0,7-odstotno nemško gospodarsko rast. Še maja je pričakovala 0,4-odstotno rast. S svojo rastjo je tako Nemčija skoraj sama potegnila evroobmočje iz recesije, piše nemški tednik Focus.
1. Inovativnost
Kateri so dejavniki, ki delajo nemško gospodarstvo tako močno? Kot pojasnjuje Focus, obstaja osem razlogov: prvi razlog je visoka stopnja inovativnosti. Nemška podjetja dajejo velik poudarek raziskavam in razvoju. V kategoriji inovacije je na lestvici Svetovnega gospodarskega foruma dosegla četrto mesto. Lani je imela Nemčija 423 patentov na milijon prebivalcev, kar je več kot v ZDA ali na Japonskem.
2. Dobra infrastruktura
Drugi razlog je dobra infrastruktura. Kljub tožbam o slabih cestah in mostovih se je nemška infrastruktura v mednarodni primerjavi izvrstno odrezala. Strokovnjaki Svetovnega gospodarskega foruma so v tej kategoriji Nemčijo uvrstili na tretje mesto.
3. Zgleden izobraževalni sistem
Zgleden izobraževalni sistem je tretji razlog. Dualni izobraževalni sistem, ki povezuje vajeništvo v podjetjih in šolo, po svetu slovi kot uspešen model. V Nemčiji je nezaposlenost mladih relativno nizka, prehod iz šole v poklic je uspešnejši kot v kriznih državah. Celo v Mehiki in ZDA se podjetja zanimajo za nemški izobraževalni model.
4. Močna srednja velika in majhna podjetja
Četrti razlog so močna srednja velika in majhna podjetja. Pogosto so v ospredju velika podjetja, toda za celotno gospodarstvo so manjša podjetja veliko pomembnejša. Majhna in srednja velika podjetja z manj kot 500 zaposlenimi predstavljajo dve tretjini nemških delovnih mest.
Veliko teh podjetij je zelo uspešnih, ker so se specializirala za nišne izdelke z visoko dodano vrednostjo. V teh nišah so pogosto vodilni na svetovnem trgu. Francija, ki je pred leti spodbujala velike koncerne kot t. i. nacionalne šampione, zdaj skuša posnemati nemški model. Francoska vlada je napovedala, da bo skušala doseči nov gospodarski zagon s spodbujanjem majhnih podjetij.
5. Socialni mir
Peti razlog je socialni mir. Sodelovanje med vodjo in njegovimi podrejenimi je v Nemčiji dobro. To zagotavlja mir v podjetjih in nizko število stavk. V raziskavi OECD je bilo med letoma 2000 in 2007 samo na Japonskem in v Švici manj zaradi stavk izgubljenih delovnih dni.
6. Nizka zadolženost
Nizka zadolženost je šesti razlog. Sicer v Nemčiji zadolženost narašča, toda v mednarodni primerjavi so gospodinjstva, podjetja in država še nizko zadolžena, kar pomeni, da je Nemčija bolj odporna proti gospodarskim šokom.
7. Izvozno močno gospodarstvo
Sedmi razlog je izvozno močno gospodarstvo. Skoraj polovica bruto domačega proizvoda (BDP) odpade na izvoz. Nemška podjetja so uspešna po vsem svetu. Zaradi tega so manj odvisna od konjunkture v Nemčiji, prav tako imajo koristi, če gre drugim državam dobro.
8. Zapravljivi potrošniki
Zapravljivi potrošniki so osmi razlog. Izvoz je sicer gonilo nemške konjunkture, toda tudi poraba v zadnjem času dobiva vse večji pomen. Ekonomisti menijo, da postaja drugi nemški gospodarski steber. To bi lahko zagotovilo konjunkturo tudi v času, ko bo šlo svetovnemu gospodarstvu slabše.