Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 7. 2014,
13.05

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

privatizacija odzivi

Petek, 4. 7. 2014, 13.05

7 let, 9 mesecev

Odzivi na zamrznjeno privatizacijo: Vlada krši zakon

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vlada z odločitvijo o privatizaciji po mnenju združenja Manager in združenja nadzornikov ter AmChama krši zakon o SDH in načela smernic OECD, njeno ravnanje pa predstavlja politizacijo gospodarstva.

Negativni odzivi na četrtkovo odločitev vlade, da se do imenovanja nove vlade ne sme zaključiti nobenega postopka privatizacije in ne začeti novih, se nadaljujejo.

Vlada s sklepom krši tisti člen zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki pravi, da SDH v skladu s sprejeto strategijo v DZ z naložbami, ki jih upravlja, razpolaga samostojno in ni vezan na nobena soglasja ali omejitve, za kar je uprava SDH tudi odškodninsko odgovorna. Sklep je tudi po mnenju ameriške gospodarske zbornice in Združenja Manager v nasprotju s tem zakonom. Tudi pravnik Rajko Pirnat je ocenil, da je takšen sklep vlade v nasprotju z zakonom o SDH. Tudi v primeru, da bi ta sklep sprejela v okviru skupščine SDH, zakon o SDH ne predvideva, da bi se lahko vlada kot skupščina holdinga vmešavala v postopek privatizacije potem, ko je DZ že dal soglasje.

Potencialnim vlagateljem se ponovno sporoča, kako v Sloveniji razumemo "najvišje strokovne in etične standarde ter zahtevno vlogo korporativnega upravljanja", kot svoje poslanstvo na spletni strani opredeljuje SDH, so opozorili v Združenju Manager.

Politika z menjanjem odločitev povečuje nestabilnost "Politika - to ne velja samo za dozdajšnjo vlado - lahkotno menja svoje odločitve ali odločitve prejšnje politične garniture. S tem povečuje nestabilnost in transakcijske stroške, kar odganja investitorje," je ocenila izvršna direktorica Združenja Manager Sonja Šmuc.

V AmCham Slovenija so dodali, da bi moral SDH postopke voditi samostojno in na podlagi ekonomskih kriterijev. Po njihovem mnenju so "jasna pravila igre" ključna, teh pa se je treba držati. "Že sprejete odločitve in zaveze za privatizacijo morajo biti dosledno izvedene, saj sicer ogrožajo vse nadaljnje postopke in ponovno omajejo zaupanje v resnost naše države," je opozorila izvršna direktorica AmChama Ajša Vodnik.

Medvedja usluga Predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice Gertrud Rantzen je dejala, da so prejeli več klicev nemških potencialnih investitorjev, ki so bili zmedeni in negativno presenečeni. "Vlada je Sloveniji s to odločitvijo naredila medvedjo uslugo, saj je ta po kakovostno izvedenem procesu prodaje družbe Letrika pridobila zaupanje nemških investitorjev, zdaj pa se je to spet omajalo," je povedala in dodala, da vlagatelji kljub temu po volitvah pričakujejo nadaljevanje procesa.

V tej zbornici in v združenju nadzornikov so ocenili še, da s takšnim ravnanjem vlada krši posamezna načela smernic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) za korporativno upravljanje družb v državni lasti, ki govorijo o vlogi države kot lastnice.

Neprimerna praksa pri prodaji vlade Združenje nadzornikov je zmotila tudi po njihovem mnenju neprimerna praksa vlade v primeru prodaje družbe Mercator in v primeru vplivanja na organe SDH v povezavi s skupščino NLB. "Vsakršno javno izražanje stališč predsednice in članov vlade o tem štejemo za vmešavanje, ki ga lahko razumemo kot populistično nabiranje političnih točk za ceno kršenja načel dobrega korporativnega upravljanja družb v državni lasti," so poudarili.

Ne spreglejte