Torek, 25. 11. 2014, 10.49
1 leto, 2 meseca
Obrestne mere v Sloveniji padajo, v Nemčiji celo negativne
Obrestne mere za depozite v Sloveniji so se v zadnjem letu močno zmanjšale. Trenutno banke na primer za vezavo deset tisoč evrov za dvanajst mesecev v povprečju ponujajo nekaj nad odstotkom obresti (s čimer se le ohranja realna vrednost, saj letošnja inflacija znaša slab odstotek), kar je bistveno manj kot še pred letom, ko so obresti za omenjeno vsoto in obdobje vezave presegale tri odstotke. Razloga za padec obrestnih mer sta lanska dokapitalizacija državnih bank in prenos slabih terjatev na DUTB, tako da banke ne potrebujejo toliko depozitov, saj se jim odpirajo tudi drugi viri financiranja. Obrestne mere na bankah bodo še naprej padale, a počasneje od obrestnih mer v Evropski uniji, saj banke še vedno tekmujejo med seboj tudi z malenkostnimi dvigi obrestnih mer, s čimer privabijo večje število komitentov.
Izidor Jerman iz Alpen Invest, družbe za upravljanje investicijskih skladov (nekdanji NFD), pravi, da bo poteza druge največje nemške banke Commerzbank prizadela le večje institucionalne stranke in pokojninske sklade, višino negativnih obrestnih mer pa naj bi določili posebej od primera do primera. "Položaj še zdaleč ni tako dramatičen, kot se sliši," pravi Jerman. Pojasnjuje, da je negativna obrestna mera, ki so je deležni določeni varčevalci pri banki, neposredna posledica dejstva, da morajo nekatere banke evroobmočja za del obveznih rezerv, ki jih imajo pri ECB, prav tako plačati obresti.
Kot pojasnjuje Jerman, je namreč ECB prvič znižala obrestno mero za mejni depozit na negativno raven (–0,1 odstotka), in sicer z namenom obuditve kreditiranja podjetij in višje stopnje inflacije. Ta je namreč v evroobmočju pri 0,4 odstotka, kar je precej pod ciljno ravnjo, ki znaša dva odstotka.