Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
25. 9. 2012,
14.30

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Daimler

Torek, 25. 9. 2012, 14.30

7 let, 9 mesecev

Nemški proizvajalci luksuznih avtomobilov v primežu gospodarske krize

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V težavah sta se znašli podjetji Daimler in Porsche, za zdaj pa še ni jasno, ali bo gospodarska kriza prizadela tudi podjetji BMW in Audi.

Čeprav je morda kazalo, da globalna finančna kriza, zaradi katere so nekatere evropske države že začele uveljavljati stroge varčevalne ukrepe, ni vplivala na Nemčijo, eno bogatejših držav Evropske unije (EU), se trend spreminja, saj je čedalje bolj očitno, da je kriza prizadela tudi nemške proizvajalce luksuznih avtomobilov. Nemški Daimler je pretekli teden že naznanil, da letošnje leto ne bo dosegel takšnega profita, kot ga je napovedoval preteklo leto. Družba je namreč lani napovedala, da bo letos zaslužila približno pet milijard evrov.

"Razmere na evropskih trgih so slabe, negativen vpliv pa se širi," je povedal direktor Daimlerja Dieter Zetsche. Njegovemu mnenju pa se pridružuje tudi poslovna revija Bloomberg, ki ocenjuje, da je evropski trg avtomobilov najslabši v zadnjih 17 letih, težave pa so opazne tudi v industriji luksuznih avtomobilov, ki ni nikakor imuna na gospodarsko krizo. Da se je podjetje Daimler resnično znašlo v težavah, pa potrjujejo tudi navedbe časopisa Financial Times Deutschland, v katerem je pisalo, da bo podjetje sprejelo stroge varčevalne ukrepe, s katerimi bi prihranili eno milijardo evrov.

Podjetja Fiat, Opel, Ford in Peugeot se že nekaj časa soočajo s krizo Čeprav je gospodarska kriza na kolena spravila vse večje proizvajalce avtomobilov, kot so Fiat, Opel, Ford in Peugeot, se je morda sprva zdelo, da se gospodarska kriza ne bo dotaknila proizvajalcev luksuznih avtomobilov, saj so se premožnejše stranke še vedno odločale za nakup dražjih limuzin kot cenejših družinskih avtomobilov. Podjetja, kot je Daimler, so se tako zanašale na močno prodajo v Nemčiji, ZDA in na Kitajskem, vendar opažajo, da so se razmere na kitajskem trgu drastično poslabšale, kar je močno vplivalo tudi na prodajo nemških avtomobilov.

Dailmer razlog za slabe razmere na kitajskih trgih vidi predvsem v lokalni organizaciji prodaje podjetja. Direktor Daimlerja Zetsche je še poudaril, da se je prodaja njihovih avtomobilov pretekli mesec povišala le za tri odstotke, med tem ko sta BMW zabeležila 38-odstotno in Audi 24-odstotno višjo prodajo. Večja konkurenca in stagnacija gospodarstva tudi odločilno vplivata na prodajo luksuznih avtomobilov na kitajskem trgu.

V podobnih težavah se je znašel tudi Porsche Daimler pa se sooča tudi s težavami v Evropi, vendar ni edini. S podobnimi težavami se sooča tudi proizvajalec porschejev, direktor podjetja Matthias Müller pa je pred kratkim povedal, da bodo prihodnje leto izdelali manj kot 155 tisoč avtomobilov, kot so sprva napovedali, hkrati pa pričakujejo, da bo rast nižja, kot so pričakovali. Müller je še prepričan, da bo trenutna gospodarska kriza vplivala na vsa podjetja, kot je bilo tudi med letoma 2008 in 2009. Takrat sta namreč tako Daimler kot BMW morala zaposlenim zmanjšati število ur in ukiniti določene programe, ki jih je delno financirala nemška vlada, da so preprečili masovna odpuščanja. Čeprav sta Daimler in Porsche prepričana, da se obetajo boljši časi, za zdaj še ni jasno, ali se bosta v podobni situaciji znašla tudi BMW in Audi, saj sta obe podjetji pred kratkim napovedali, da so optimistični glede poslovanja v naslednjem letu.

Ne spreglejte