Sreda, 13. 6. 2012, 10.30
7 let, 9 mesecev
Monti: Italija ne bo potrebovala pomoči območja evra
"Italija niti v prihodnosti ne bo potrebovala pomoči začasnega sklada za stabilnost evra," je pozno v torek zatrdil Mario Monti. Tretje največje gospodarstvo v območju evra ima morda visok javni dolg, vendar pa imajo italijanska podjetja in gospodinjstva zelo nizke dolgove, je navedel Monti.
Skladno s tem je javnofinančni primanjkljaj Italije po njegovih besedah občutno nižji od primanjkljaja drugih evropskih držav. Kot je spomnil, bo letos po napovedih znašal le dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko naj bi Italija prihodnje leto sklenila z javnofinančnim presežkom.
Optimističen glede usode Italije je tudi nemški finančni minister Wolfgang Schäuble. V danes objavljenem pogovoru za časnik La Stampa je dejal, da država, če bo nadaljevala s strukturnimi reformami in ukrepi za spodbujanje rasti, ne bo podlegla dolžniški krizi.
V tej luči je posebej izpostavil Montijev načrt za dosego vzdržne gospodarske rasti prek strukturnih reform, večje konkurenčnosti in znižanja javnofinančnega primanjkljaja.
Zahtevana donosnost na italijanske desetletne obveznice je na sekundarnem trgu v torek dosegla 6,23 odstotka, kar je najvišje po januarju. Trenutno je povprečna obrestna mera na italijanske državne dolžniške vrednostne papirje pri 6,09 odstotka.
Vlagatelji so nezaupanje v državo izrazili tudi danes, ko je ta izdala 12-mesečne zakladne menice. Obrestna mera se je zvišala z 2,34 odstotka v zadnji podobni izdaji prejšnji mesec na 3,972 odstotka. Italija je sicer zbrala 6,5 milijarde evrov, povpraševanje pa je bilo močno.
Močno višja zahtevana donosnost sicer ni nič kaj obetaven znak pred četrtkovo izdajo dolgoročnih dolžniških papirjev Italije.
Italija sicer res nima takšnih težav kot Španija. Četudi je njen bančni sistem v boljšem položaju, pa je njeno gospodarstvo še vedno v recesiji. Glede na napoved Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) se bo letos skrčilo za 1,7 odstotka.