Petek, 4. 10. 2013, 16.58
7 let, 9 mesecev
Kri, znoj in solze – edina rešitev za Slovenijo?
Če se želi Slovenija rešiti iz politične krize in se vrniti nazaj na pot gospodarskega razvoja, si mora najprej in predvsem pridobiti zaupanje.
Brez učinkovitega pravosodnega sistema ne bo šlo, pravi ekonomist Matej Lahovnik, ki opozarja, da se bodo brez tega spet uveljavile različne sporne menedžerske prakse.
Na teh temeljih bo lahko Slovenija izvedla pregledno privatizacijo, s katero bi se politika izločila iz gospodarstva in ne bi več vplivala na podjetja, razmišlja Lahovnik.
Nekdanji gospodarski minister poziva politiko, naj zaviha rokave in se loti strukturnih sprememb.
Preveč je družboslovnega in premalo naravoslovnega kadra, tako na trgu delovne sile vlada popolno neskladje med ponudbo in povpraševanjem, pravi. Podobne trditve smo lahko večkrat slišali tudi od nekaterih gospodarstvenikov.
Težava slovenskega gospodarstva je tudi njegova relativna zaprtost. Če bi odprli vrata tujim naložbam, s tem ne bi prišla le nova delovna mesta, temveč bi to sprožilo pritok novih znanj, idej in inovacij. Lahovnik dodaja, da bi se tako presekala tudi različna tranzicijska omrežja, ki zavirajo gospodarski razvoj.
Resnih strukturnih reform se je sicer v trenutni politični ureditvi težko lotiti, saj so možnosti politične blokade preveč dostopne. Zato bi po mnenju obeh ekonomistov položaj Slovenije morali začeti reševati pri politiki. Natančneje pri volilnem sistemu.
Prepričana sta, da bi nepregleden proporcionalni sistem, ki majhnim strankam vedno znova omogoča koalicijsko izsiljevanje, morali zamenjati z večinskim, ki bi dal jasno vedeti, komu so volivci večinsko zaupali mandatno pristojnost in odgovornost za upravljanje države.