Ponedeljek, 2. 9. 2013, 11.32
5 let, 2 meseca
Ko bodo nadzorniki plačevali iz lastnega žepa, si bo marsikateri premislil
Slovenijo je politično kadrovanje v nadzorne svete med letoma 2000 in 2010 stalo 1,5 milijarde. Tako je pokazala študija ekonomske fakultete v Ljubljani, ki sta jo opravila Polona Domadenik in Bojan Prašnikar.
Za slabo polovico od več kot 3300 nadzornikov, kolikor jih je študija vzela pod drobnogled, so v študiji uspeli izbrskati takšno ali drugačno politično povezanost. Produktivnost na letni ravni je bila v podjetjih, kjer je nadzornike postavila politika, 2,5 odstotka nižja od tistih podjetij, kjer vpliva politike ni bilo, sta ugotovila raziskovalca.
A Zorn ob tem pojasnjuje: "Tako kot ekonomska fakulteta to, koliko je Slovenijo stalo politično kadrovanje, tudi sam ugibam. Pri tej je treba upoštevati tudi oportunitetne stroške in nabavne tokove. Ta številka sicer ni izračunljiva, je bolj ocena."
A najučinkovitejšo rešitev bi prinesla odgovornost nadzornikov: "Dokler nadzorniki ne bodo s svojim premoženjem plačali napačnih odločitev ali neodločitev, toliko časa bo pri nas velika želja biti nadzornik. Zato da uveljavljaš svoje interese ali pa preprosto zato, da si pomemben."
Kot eno od mogočih rešitev Zorn nakaže tudi prakso iz tujine. "Tuja podjetja svojim direktorjem ne pustijo, da so v nadzornih svetih. Preprosto zato, ker nimajo časa. Pri nas bi pa direktorji ali velika večina sedela tudi v nadzornih svetih državnih podjetij, saj si s tem kupujejo neko socialno varnost za naprej. In to ni v redu."