Torek, 1. 9. 2015, 15.34
1 leto, 4 mesece
Kako cenovno vojno bank pri kreditiranju občutijo posojilojemalci?
Banke za privabljanje novih strank znova agresivneje nastopajo na trgu, kar je opazno tudi pri povečanem številu oglasov za stanovanjska posojila. Večja konkurenca prispeva k padanju marž in cen, ponekod cenovne ravni dosegajo že raven pred krizo.
V Novi Ljubljanski banki opozarjajo, da bi se lahko cenovna vojna dolgoročno izkazala za nevzdržno. Trdijo, da nekatere obrestne mere za posojila, ki jih danes odobrijo nekatere banke, ne pokrivajo stroškov tveganj. Zato sami v tej bitki pod določeno ceno ne bodo sodelovali, saj ne želijo ponoviti zgodbe iz let med 2005 in 2008, ko so pridelali številne slaba posojila.
Odplačani znesek pri stanovanjskem posojilu s fiksno obrestno mero je trenutno na koncu sicer višji, je pa njegova mesečna anuiteta ves čas odplačevanja posojila enaka. To pomeni, da se kljub morebitni spremembi valutnega razmerja ali referenčne obrestne mere mesečni obrok ne spreminja.
To je pomembno predvsem zdaj, ko euribor že dalj časa vztraja na rekordno nizkih ravneh, njegova rast pa je le še vprašanje časa. Enomesečni in trimesečni euribor sta trenutno celo negativna, šestmesečni pa znaša 0,04 odstotka.
Medtem ko se letne obrestne mere za posojila s spremenljivo obrestno mero ta hip gibljejo okoli dveh odstotkov (euribor + pribitek) in so med bankami precej izenačene, pa je pri posojilih s fiksno obrestno mero drugače. Nominalna letna obrestna mera teh posojil se giblje od 2,7 odstotka do 5,8 odstotka. Efektivna obrestna mera, ki upošteva še stroške odobritve in zavarovanja posojila, pa je še za okoli 0,3-odstotne točke višja.