Sreda, 1. 4. 2015, 11.13
1 leto, 2 meseca
Je deflacija za potrošnike res slaba?
Padanje cen potrošniških dobrin, poimenovano tudi deflacija, ima dva popolnoma nasprotujoča si učinka. Prvi je samoumeven – nižja cena dobrin, ki jih kupujemo, pomeni, da lahko teh dobrin kupimo več ali pa del prihodkov preusmerimo v druge nakupe ali varčevanje. Posledično lahko pričakujemo nova delovna mesta zaradi povpraševanja po dobrinah, po katerih pred tem ni bilo visokega povpraševanja.
Raziskava, ki so jo naredili na Bank of International Setlement, je pokazala, da klasična ekonomska teorija ne drži oz. da izhaja iz primera velike depresije v tridesetih prejšnjega stoletja, ki pa je izjema in ne pravilo glede padca gospodarske aktivnosti in deflacije.
Ugotovitev je bila zelo zanimiva – padanje cen potrošniških dobrin ni imelo negativnih učinkov na gospodarsko rast ne glede na izbrano časovno obdobje (obdobje zlatega standarda med letoma 1870 in 1913, medvojno obdobje 1920–1939, povojno obdobje 1946–2013). Edini primer močnega negativnega vpliva (zaradi prej opisane negativne spirale) je bila velika depresija, ko je BDP na prebivalca v ZDA upadel za 35 odstotkov, cene potrošniških dobrin za 25 odstotkov, cene nepremičnin prav tako za četrtino, cene delnic pa za več kot 80 odstotkov.
Če v povprečju nepremičnine in finančne naložbe upadejo za recimo četrtino vrednosti, lahko pričakujemo manjšo potrošnjo, saj bomo potrošniki občutili padec vrednosti svojih sredstev in ne bomo pripravljeni več trošiti v enaki meri kot pred padci cen. Dodatno bodo vsi, ki so za posojila zastavili nepremičnine ali finančne naložbe, močno na udaru, saj bodo banke zahtevale dodatna kritja ali pa višje obrestne mere zaradi povišanega tveganja. Del takšnih podjetij in gospodinjstev ne bo mogel odplačevati dolgov, zato bodo na udaru tudi banke, ki pa bodo še tistemu zdravemu delu gospodarstva zaprle posojilno pipico, saj bodo v fazi krčenja poslovanja. Dodatno bodo podjetja, ki imajo finančne naložbe in nepremičnine, morala te na svojih bilancah prevrednotiti in si s tem zmanjšati bilančno vsoto, kar pripelje do izgub iz prevrednotenja.