Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 10. 2017,
14.43

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,08

Natisni članek

delavci Escape room Soba pobega

Sreda, 18. 10. 2017, 14.43

6 let, 6 mesecev

Izkusite, kako močne so pasti izkoriščevalskih delodajalcev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,08
delavci Avstrija | Foto Reuters

Foto: Reuters

V središču Ljubljane so danes ob evropskem dnevu boja proti trgovanju z ljudmi odprli tako imenovano tematsko sobo pobega, v kateri lahko obiskovalec na lastni koži preizkusi, kako močne so pasti izkoriščevalskih delodajalcev. Soba pobega je namenjena ozaveščanju o problematiki izkoriščanja delavcev, je ob odprtju dejala Tanja Rudolf Čenčič iz DrogArta.

Nacionalni koordinator za boj proti trgovini z ljudmi Sandi Čurin je ob tej priložnosti spregovoril o problematiki trgovine z ljudmi, ki jo najdemo v vseh predelih sveta, tudi v Sloveniji. Kot je dejal, danes zaznavajo vse več žrtev trgovine z ljudmi, v povprečju pa pet ali šest obsodilnih sodb na leto, kar je po njegovih besedah odraz dela organov pregona.

Čurin je poudaril, da se že od lanskega leta usmerjajo k prepoznavi prikritega prisilnega dela oziroma izkoriščanja delavcev kot ene izmed oblik trgovine z ljudmi, ki v evropskem prostoru zajema kar 20-odstotni delež. V Sloveniji je tega vse več in ker je prepoznavanje, odkrivanje in dokazovanje te oblike trgovine z ljudmi izjemno zahtevno, je preventivno delovanje po njegovem prepričanju zelo pomembno.

V razmerje je preprosto vstopiti, zelo težko pa je iz njega pobegniti

V izkoriščevalsko delovno razmerje je preprosto vstopiti, zelo težko pa je iz njega pobegniti, je poudaril predsednik Delavske svetovalnice Goran Lukić. Grobega izkoriščanja delavcev, težav s plačilom za opravljeno delo, zaposlovanja "na črno", neupoštevanja delavskih pravic, kršitev pri zdravstvenem zavarovanju ter psihičnih in fizičnih zlorab delavcev je po njegovih navedbah v Sloveniji vedno več.

Ti delavci ponavadi prihajajo iz držav nekdanje Jugoslavije, Bolgarije in Romunije, ki prek posrednika za od 400 do 500 evrov dobijo dokumentacijo in pridejo delat v Slovenijo. Ker jim delodajalec že prvi mesec krši pravice, se ti delavci odpravljajo naprej v druge države, in to znova prek posrednika, pravi Lukič. Kot dodaja, to je postal že vzorec, Slovenija pa čedalje bolj postaja tranzitna država.

Brezplačen vstop

S projektom sobe pobega, ki ga je pripravil Socialni marketing Iz principa v okviru Združenja DrogArt in v sofinanciranju urada vlade za komuniciranje, želijo ozaveščati o problematiki izkoriščanja delavcev. Dva prostora na Kolodvorski 20 je Mestna občina Ljubljana organizatorjem ponudila v brezplačen najem za deset dni.

Soba bo tako odprta do 27. oktobra vsak dan od 9 do 20. ure, obisk za skupine petih oseb traja 45 minut, vstop pa je brezplačen. Prijaviti se je treba prek spletne strani escape@drogart.org, je še dodala Rudolf-Čenčičeva.

Ne spreglejte