Torek, 14. 10. 2014, 17.08
7 let, 9 mesecev
Gospodarstveniki politikom: Ukrepati je treba takoj
Devetega vrha slovenskega gospodarstva se je – v primerjavi z nekaj prejšnjimi – udeležila večina prvih mož slovenskih podjetij, tako tistih, ki so v državni oziroma posredni državni lasti, kot tudi tistih v zasebni lasti in tistih, ki visoko kotirajo tudi v mednarodnem merilu. Kljub slabemu gospodarskemu ozračju pri nas, ki se je v letošnjem letu sicer malce izboljšalo, in kljub zamujenim letom so vsi prepričani, da lahko Slovenijo še vedno dokončno potegnejo iz primeža krize. A kot pravijo, je treba za to izbrati prave poteze. Tako so gospodarstveniki skupaj oblikovali 36 ukrepov, s katerimi bi Slovenija "lažje zadihala" in uspešno začela nov gospodarski cikel.
Več kot 400 vodilnih slovenskih gospodarstvenikov javnosti sporoča, da slovensko gospodarstvo zmore postati razviti del evropskega gospodarstva in lahko doseže gospodarsko rast, ustvarjanje novih delovnih mest ter zagotavljanje višje kakovosti življenja.
Za dosego teh ciljev pa so potrebne spremembe. "Spremembe v organiziranosti in delovanju gospodarstva, spremembe v organiziranosti in delovanju države. Gospodarstvo podpira spremembe. Ponujamo sodelovanje novi politični eliti, novi vladi in parlamentu ter socialnim partnerjem, da se skupaj dogovorimo o naših ciljih, o poti do teh ciljev in o potrebnih ukrepih," je na 9. Vrhu slovenskega gospodarstva na Brdu pri Kranju uvodoma dejal predsednik GZS Samo Hribar Milič.
Vendar imamo na drugi strani dosežke in gibanja, ki vlivajo optimizem in spodbujajo ambiciozne korake. Kljub vsem težavam Slovenija dosega gospodarsko rast, izvozniki so se večinoma konsolidirali, znotraj EU pa izboljšujemo položaj na lestvici inovativnosti in razvitosti infrastrukture. Še vedno pa smo daleč od tega, da bi o gospodarstvu lahko govorili kot o enotni skupini, z veliko začetnico. Del gospodarstva je namreč izjemno vitalen, imamo pa tudi tretjino gospodarskih subjektov pod vodo, ki so prezadolženi, podkapitalizirani in tudi tehnološko zaostali.
Pred nami je torej jasna naloga: rešiti moramo vse tisto, kar se splača rešiti. Da ohranimo podjetja in delovna mesta, ki so v sposobna preživeti.