Četrtek, 6. 6. 2013, 16.08
7 let, 10 mesecev
Evropsko gospodarstvo se bo skrčilo več, kot je bilo pričakovano
Predsednik ECB-ja Mario Draghi je v zvezi z gospodarsko napovedjo izpostavil vztrajanje več tveganj, med drugim možnost šibkejšega povpraševanja in neustrezne implementacije strukturnih reform. Osrednja denarna ustanova v območju evra pa je malenkost izboljšala gospodarsko napoved evrskih držav za prihodnje leto. Potem ko je marca pričakovala, da bo območje evra leta 2014 beležilo enoodstotno rast, zdaj pričakuje, da bo rast v povprečju 1,1-odstotna.
Italijan na čelu ECB je povedal, da je bila današnja odločitev osrednjega organa denarne politike območja evra sprejeta s širokim soglasjem, torej ne enotno, razprava pa je bila usmerjena v analizo tega, ali razmere narekujejo nov ukrep denarne politike. Prevladujoče mnenje je bilo, da potrebe za ukrepanjem še ni.
Predsednik ECB tudi pričakovano ni predstavili podrobnosti orodja za olajšanje financiranja malih in srednjih podjetij, še posebej v ranljivih članicah območja skupne valute. Je pa Draghi spet zagotovil, da bo banka monetarno politiko še naprej prilagajala razmeram, in da je pripravljena ukrepati, če bo to potrebno. Člani sveta ECB so tako danes razpravljali o celem nizu ukrepov, poleg že omenjenih tudi o morebitni novi obsežni operaciji refinanciranja bank.
Draghi je pojasnil, da so nekateri ukrepi sorazmerno nezapleteni in imajo jasne posledice, drugi pa ne. Prav zato v ECB še iščejo najboljše rešitve. Glede orodja za spodbujanje financiranja malih in srednjih podjetij se v Frankfurtu pogovarjajo z Evropsko investicijsko banko, šlo pa naj bi za srednje- do dolgoročni ukrep.
Nizka inflacija poleg tega krepi kupno moč, pozitivno pa vpliva tudi nižja cena nafte. Inflacijska pričakovanja so trdno zasidrana v okvirih srednjeročnega cilja ECB, inflacija pa je celo bistveno nižja od njega. Kljub padanju cenovnega pritiska pa nevarnosti deflacije v ECB še ne vidijo.
Glede podaljšanja obdobja za odpravo presežnega primanjkljaja, kar je Evropska komisija predlagala tudi za Slovenijo, je Draghi danes zatrdil, da je treba podaljšanje odobriti le v izjemnih okoliščinah. Istočasno pa morajo države, ki bodo ta odpustek prejele, čas izkoristiti za ambiciozne strukturne reforme s ciljem okrepiti konkurenčnost gospodarstva. Draghi je spet opozoril, da gospodarske rasti ni moč temeljiti na neskončnem kopičenju dolga. Možno pa je po njegovem mnenju konsolidacijo oblikovati tako, da je prijazna rasti.
Poleg tega pa se je treba vprašati, zakaj nekatere članice območja evra niso bile konkurenčne in so svojo blaginjo gradile na zadolževanju in na ščitenju določenih sektorjev pred konkurenco. Te države se morajo odpreti in spodbudno je, da jih večina gre skozi ta boleč proces, je sklenil Draghi.