Torek, 22. 1. 2013, 13.26
7 let, 10 mesecev
Elita v mondenem Davosu o aktualnih svetovnih težavah in izzivih
Predstavniki iz sveta politike in gospodarstva bodo med drugim razpravljali o krizi v območju evra, prihodnosti EU-ja, posvetili pa se bodo tudi razmeram na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki.
Na letošnjem srečanju bodo največ pozornosti verjetno vzbudili nemška kanclerka Angela Merkel, britanski premier David Cameron in predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi.
Organizatorji foruma so za osrednje geslo letošnjega srečanja izbrali "odporno dinamičnost". S tem želijo izpostaviti idejo, da bi morali voditelji iskati načine, kako spodbuditi rast svetovnega gospodarstva in ga hkrati zaščititi pred novimi tveganji.
"Pozivanje k odporni dinamičnosti je dobra ideja, vseeno pa ne gre za strategijo, saj nam ne pove, kako stvar izvesti," je za spletno stran RT dejal Jack Goldstone z univerze George Mason. "Menim, da je pred svetovnimi institucijami, pa tudi pred evropskimi vladami v območju evra in drugimi svetovnimi akterji še veliko dela pri izboljševanju gospodarske koordinacije. Brez koordinacije ne bomo imeli potrebne dinamičnosti."
Raziskava, ki jo je Svetovni gospodarski forum izvedel med 1.000 strokovnjaki z vsega sveta, je sicer pokazala, da med največja svetovna tveganja ne uvrščajo le ekonomskih vprašanj, kot je klestenje proračunskih primanjkljajev, ampak tudi izpuste toplogrednih plinov, pomanjkanje vode in staranje prebivalstva. O okoljskih vprašanjih in človekovih pravicah bodo na forumu razpravljali predstavniki nevladnih organizacij, kot sta Greenpeace in Amnesty International, pa tudi visoka komisarka ZN-a za človekove pravice Navi Pillay.
Tudi sicer številne nevladne organizacije in posamezniki celotnega dogodka ne spremljajo z velikimi simpatijami. Pogoste so namreč kritike, da udeleženci na vrhu v Davosu delujejo zgolj v interesu kapitala in bogatih slojev, medtem ko naj bi večino obubožanega svetovnega prebivalstva s svojimi dejanji pahnili v vedno večjo revščino.