Četrtek, 8. 8. 2013, 12.34
7 let, 9 mesecev
Dars letos zaznal 22 tisoč kršitev uporabe vinjete
Cestninski nadzorniki Družbe za avtoceste v RS (Dars) so v prvih sedmih mesecih letošnjega leta izdali nekoliko manj plačilnih nalogov zaradi neuporabe ali nepravilne uporabe vinjet kot v enakem obdobju lani. Lani so jih izdali nekaj manj kot 26 tisoč, letos 22.101.
V letošnji poletni sezoni so največ plačilnih nalogov izdali prav pretekli teden, ko so jih izdali 145, junija pa so jih v povprečju tedensko med 600 in 800, so pojasnili na Darsu.
Poleg omenjenih obvestilnih tabel so na vseh vstopih v državo, kjer se cesta nadaljuje z avtocesto ali hitro cesto, takoj za državno mejo postavljene tudi informativne table za vinjetni režim, ki v slovenskem in angleškem jeziku opozarjajo na plačilo cestninskih cest in način plačila cestnine glede na kategorijo vozila. Izjema je, tako na Darsu, meja z Madžarsko, kjer informacijske table niso postavljene.
Večini tabel je po pojasnilih Darsa dodana tudi dopolnilna tabla z navedbo oddaljenosti prodajnega mesta vinjet. Povsod za državno mejo so postavljeni tudi znaki omejitve največje dovoljene hitrosti na cestah v Sloveniji, ki opozarjajo tudi na način plačila cestnine na cestninskih cestah. Podobno je tudi vsak vstop na avtocesto ali hitro cesto označen z dopolnilno tablo "vinjeta".
Označbe teh prodajnih mest vinjet so po pojasnilih Darsa stalne. Izjema je le mejni prehod Obrežje, kjer je organizirano mobilno prodajno mesto. Glede na mejno državo je prilagojena tudi vsebina označb.
Dars vinjete prodaja tudi na cestninskih postajah, poleg tega pa tudi prek pogodbenih partnerjev doma in v tujini. V Sloveniji je takšnih prodajnih mest 1.100, v tujini pa 2.000.
V Sloveniji mora imeti vozilo vinjeto takoj, ko zapelje na avtocesto oziroma hitro cesto, kar pomeni že od mejne črte naprej. Izjema je mejni prehod Karavanke, kjer se s plačilom predora plača tudi odsek do izvoza Hrušica. Ne glede na to, da je treba imeti vinjeto od mejne črte naprej, pa na Darsu zagotavljajo, da se nadzor izvaja šele za prvim prodajnim mestom vinjet v Sloveniji, ki obratuje.
Po petih letih uporabe vinjet je po Darsovem prepričanju splošno znano, da so na avtocestah in hitrih cestah v Sloveniji obvezne vinjete. A najpogostejša izgovora kršiteljev sta prav to, da niso nikjer mogli kupiti vinjete in da niso vedeli, da je obvezna.
Glede na vse povedano na Darsu menijo, da so ti izgovori neupravičeni oz. neutemeljeni. Se pa zavedajo, da se lahko vsakemu zgodi, da se predhodno ne pozanima, kakšen cestninski sistem velja v državi, v katero ali prek katere namerava potovati.