Izplačilo evropskih sredstev, ki so bila v začetku leta zaradi ugotovljenih nepravilnosti zadržana, je sproščeno. Priliv sredstev iz evropskega proračuna je zato nemoten.
V prihodnjih tednih pričakujejo priliv 248 milijonov evrov, je v DZ povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar.
Na ministrstvu hitijo in pripravljajo dokumentacijo
Vraničarjeva je na seji komisije DZ za nadzor javnih financ v odgovorih na vprašanja članov odbora v okviru obravnave poročila o izvrševanju državnega proračuna v letošnjem prvem polletju še povedala, da aktivnosti usmerjajo v konec projektov oziroma pripravo dokumentacije, da bodo lahko Evropski komisiji čim več zahtevkov za povračilo predložili do konca oktobra. Pravilo je namreč, da se pri zahtevkih, predloženih do konca oktobra, v tekočem letu uresniči tudi denarni tok. Kar bodo predložili v novembru in decembru, bo zelo verjetno uresničeno v prihodnjem letu, po obračunskem načelu pa se bo štelo med prihodke letošnjega leta, je povedala.
Slovenija bo počrpala za 200 milijonov evrov sredstev manj
Obseg črpanja po besedah državne sekretarke nekoliko zaostaja za prvotnim načrtom. Po sprejetem proračunu naj bi letos počrpali nekaj manj kot 1,2 milijarde evrov, zdaj pa ocenjujejo, da bi lahko počrpali okoli milijardo evrov, je povedala Vraničarjeva.
Slovenija je izvedla popravljalne ukrepe
Slovenija je izvedla vse popravljalne ukrepe, ki so bili potrebni za sprostitev zadržanih sredstev, so dodatno pojasnili na ministrstvu za finance. Ob upoštevanju omenjenih dodatnih zahtevkov za plačilo v prihodnjih tednih pričakujejo prilive v skupni vrednoti 248 milijonov evrov.
V Bruslju so imeli pomisleke
Pomisleki bruseljskih revizorjev so se nanašali na dva segmenta – na vprašanje ustreznosti uporabe pogojev pri izvajanju javnih naročil (zahtevali so, da je strokovnjak, ki sodeluje pri evropskem projektu, že ob oddaji ponudbe vpisan v Inženirsko zbornico Slovenije) in vprašanje ustreznosti oziroma višine popravljalnih ukrepov (gre za predhodno ugotovljene nepravilnosti, ki so jih odkrili slovenski organi, kjer so se stališča razlikovala glede že izrečenih popravljalnih ukrepov, tako imenovane finančne korekcije in posledično višine vračila, ki so ga zahtevali upravičenci).
Diskriminacijo bi lahko tudi kaznovali
Po neuradnih informacijah bi bila lahko omenjena diskriminacija tujcev pri članstvu v inženirski zbornici tudi kaznovana, in sicer z odvzemom petih odstotkov sredstev pri projektih, pri katerih so ugotovili diskriminatorni pogoj. Ta sredstva se potem vrnejo v državni proračun in jih je mogoče uporabiti za druge projekte.
Te dni so v Ljubljani na obisku bruseljski uradniki
V Ljubljani so v teh dneh na obisku predstavniki Evropske komisije, ki bodo v sredo sodelovali na konferenci za izboljšanje upravljanja in zagotavljanje varne porabe sredstev iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov.