Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
23. 12. 2013,
11.53

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Agrokor Mercator

Ponedeljek, 23. 12. 2013, 11.53

7 let, 9 mesecev

Agrokor s prodajo Juicyja zbira denar za nakup Mercatorja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Agrokor blagovno znamko sokov Juicy in del proizvodnje poslovni skupini Stanić prodaja za 48 milijonov evrov, piše Jutarnji list. To kaže, kako pomemben je Ivici Todoriću prevzem Mercatorja, dodaja.

"Gre za senzacionalno novico, ker se Agrokor prvič odpoveduje eni izmed svojih najmočnejših blagovnih znamk," poudarja zagrebški časnik, ki se sklicuje na neuradne vire. Trdi, da bo uradna informacija o prodaji blagovne znamke Juicy znana v začetku tega tedna. Tako bo v Agrokorjevi Jamnici ostala zgolj proizvodnja vode.

Agrokor bo moral kmalu zapreti finančno konstrukcijo za prevzem Mercatorja, a pogodba ne bo sklenjena, dokler se slovenska trgovska veriga s 55 bankami ne bo dogovorila o reprogramiranju milijarde evrov dolgov.

Od tega je odvisno, kdo bodo Todorićevi finančni partnerji, dodaja časnik. Najnovejša poteza Agrokorja je potrdila, da je koncern v manj kot tednu dni brez pomoči bank nabral 115 milijonov evrov.

Todorović Američanom prodal Konzumova trgovska središča Spominja, da je Agrokor sredi prejšnjega tedna od ameriškega nepremičninskega sklada W.P. Carey dobil 67 milijonov evrov za pet velikih Konzumovih trgovskih središč.

Todorić je W.P. Careyju prodal svoje nepremičnine, da bi jih takoj vzel v najem za 20 let. Gre za monetizacijo nepremičnin, ker je Todorić pravzaprav vzel posojilo, za katerega jamči s Konzumovimi nepremičninami.

Stanić skupina je trgovsko-distribucijska veriga iz BiH, ki posluje tudi na Hrvaškem in v BiH. Ta je pred dvema letoma tekmovala za nakup Fructala, ki ga je leta 2011 za 48 milijonov evrov kupil srbski Nectar.

Agrokor ni objavil prevzemne ponudbe Agrokor se že drugič v dveh letih poteguje za nakup Mercatorja. Lani so Agrokor in prodajalci govorili o ceni 221 evrov za delnico, vendar Agrokor nikoli ni podpisal pogodbe z Mercatorjevimi lastniki, poleg tega pa ni objavil prevzemne ponudbe, s čimer bi dokazal resnost nakupa. Je pa hrvaški koncern februarja lani sporočil, da odstopa od pogajanj za nakup Mercatorja.

Potem je Agrokor s konzorcijem 12 prodajalcev Mercatorja junija letos sklenil pogodbo o nakupu 53 odstotkov Mercatorja. Zaradi precejšnji dolgov in težav pri pridobivanju virov za financiranje nakupa so tudi nov poskus prevzema spremljale medijske zgodbe, da bi hrvaška družba lahko znova odstopila od pogodbe.

Časa je do konca januarja Kot največjo oviro vidijo zahteve bank, da mora Todorić v primeru prevzema Mercatorja poplačati 20 odstotkov oziroma 200 milijonov evrov dolga. Omenjena dokapitalizacija, ki bi jo moral izvesti Agrokor, je posledica t. i. dogovora o reprogramu "stand-alone", ki Mercatorju – njegov dolg do bank sicer znaša približno milijardo evrov – še naprej zagotavlja stabilno samostojno poslovanje.

Iz uprave Agrokorja so potrdili, da obe strani izpolnjujeta določila iz pogodbe s konzorcijem 12 prodajalcev in da so v Zagrebu odločni pri prizadevanjih, da bi sklenili transakcijo. Časa imajo do konca januarja, ko mora Agrokor dati končno izjavo o sprejemljivosti posla, da bi lahko sklenili deveti poskus prodaje Mercatorja.

Srbski varuh konkurence se še ni oglasil Medtem ko je slovenski varuh konkurence pred tedni dovolil koncentracijo Agrokorja in Mercatorja, pa je Hrvaška agencija za konkurenčnost (AZTN) sredi novembra sprožila dodatne ekonomske in pravne analize učinkov koncentracije Agrokorja in Mercatorja, ki bo vplivala na celotni hrvaški trg, posebej na nekatere hrvaške županije.

Drugo fazo so sprožili potem, ko so ocenili, da bodo s koncentracijo Agrokorja in Mercatora uresničili nov ali okrepili obstoječi vodilni položaj udeležencev. Koncentracije zato ne morejo dovoliti brez strukturnih in drugih ustreznih ukrepov ter pogojev za odstranitev negativnih učinkov. Odločitev srbskega varuha konkurence pričakujejo do konca letošnjega leta.

Ne spreglejte