Petek, 8. 11. 2013, 15.43
6 let, 1 mesec
43.000 podpisov proti davku na nepremičnine
Z zbiranjem podpisov in javnimi tribunami bodo nadaljevali, pripravljajo predlog ustavne presoje, protesta pa zaenkrat ne bodo organizirali. Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal eden pobudnikov peticije predsednik SLS Franc Bogovič, bodo v ponedeljek 15 minut pred sejo DZ, ki se začne ob 12. uri in na dnevnem redu katere sta med drugim predlog nepremičninskega davka in državnega proračuna, podpise predali predsedniku DZ Janku Vebru.
Bogovič pravi, da imajo zaenkrat skupno 43.000 podpisov - danes do 13. ure so na spletu zbrali 28.500 podpisov, na terenu naj bi jih bilo skupaj s podpisi sindikata kmetov z radgonskega sejma okoli 13.000, k skupni številki pa Bogovič prispeva še 1500 podpisov pod ločeno peticijo, ki jo je pripravila Skupnost občin Slovenije. Natančne podatke bodo zbrali prek konca tedna.
Pobudniki peticije bodo tudi prihodnji teden nadaljevali z zbiranjem podpisov in javnimi tribunami, s pravniki že pripravljajo tudi predlog za ustavno presojo zakona. Po Bogovičevem mnenju ustavno sodišče ne bo imelo težav ustaviti uveljavitev zakona.
Predsednik upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh je znova poudaril, da malo gospodarstvo tako velike obremenitve ne bo zmoglo. Pravi, da jih vlada ne posluša: "Zdi se nam nedopustno, da samostojni podjetniki ter mikro in mala podjetja nimajo besede v tej državi." Meni, da bi bilo treba v javni razpravi pripraviti pošten zakon. Vedo namreč, da morajo državi plačevati davke in da potrebujejo infrastrukturo, šolstvo, zdravstvo, da pa ne more vsega reševati samo en segment gospodarstva.
Predsednik iniciativnega odbora za peticijo Franci Rokavec je dejal, da ni bilo vzpostavljenega nobenega dialoga z iniciativo, ter vlado in poslance pozval k razumu, da bi v dialogu le našli skupno rešitev. Meni, da bi moral biti davek pošten, pravičen in da bi moral temeljiti na verodostojnih podatkih. Žalostno se mu zdi, dodaja, da je Slovenija Evropski komisiji ta davek navedla kot enega od instrumentov za zmanjšanje primanjkljaja, medtem ko je v drugih državah takšen davek vir lokalnih skupnosti. Opozoril je tudi na razlike v izračunih finančnega ministrstva in občin glede obsega davka, ki ga bodo morale plačati občine. Za občino Litija, kjer je župan, bo po izračunih ministrstva obveznost 98.000 evrov, medtem ko so sami izračunali 207.000 evrov.