termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Nov poskus izstrelitve bodo poskušali izvesti v petek okrog 13. ure po srednjeevropskem času, je sporočila Nasa.
Orion bo sicer v prihodnjih desetletjih osrednji akter pri raziskovanju vesolja in morebitni naselitvi Marsa. Naslednik Space Shuttla je zasnovan za daljše, tudi medplanetarne misije, v globoko črnino vesolja onkraj zemeljske orbite pa bodo z njim lahko odpotovali največ štirje astronavti.
Testni polet bo po trditvah predstavnikov ameriške vesoljske agencije Nasa trajal približni štiri ure in pol, na krovu Oriona pa ne bo človeške posadke. Plovilo se bo od Zemljine površine odlepilo s pomočjo nosilne rakete Delta IV, doseglo pa bo višino 5.800 kilometrov (za primerjavo: Mednarodna vesoljska postaja ISS je v Zemljini orbiti zasidrana kar 15-krat nižje, na približno 300 kilometrih).
Orion bo nato dvakrat obkrožil modri planet in se nanj vrnil s pljuskom v Tihi ocean. Cilj misije je preizkus najbolj tveganih elementov vesoljskih poletov – vzleta, ponovnega vstopanja v Zemljino atmosfero s hitrostjo več kot 32 tisoč kilometrov na uro, prenašanja enormne vročine, ki pri tem nastane (zunanjost plovila se bo segrela na več kot 2.000 stopinj Celzija), in pristanka s pomočjo sistema enajstih padal.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.