Nedelja, 15. 1. 2012, 12.47
8 let, 7 mesecev
Ostanki ruske sonde naj bi padli v Tihi ocean
Ruska vesoljska agencija Roskozmos je v zadnjih dneh večkrat spreminjala kraj in čas padca ostankov 13,5 tone težke sonde, ki so jo lani neuspešno izstrelili proti Marsovemu satelitu Fobos.
Tako je danes sprva napovedala, da bi lahko 20 do 30 ostankov sonde, težkih okoli 200 kilogramov, padlo na odročnem območju kitajskega dela puščave Gobi, nato pa še v Argentini. Kot čas so postavili med 14.36 in 22.24 po srednjeevropskem času.
Še v sredo je Roskozmos predvideval, da bodo razbitine padle v osrčje Indijskega oceana, v četrtek v Indijski ocean vzhodno od obale Tanzanije in Kenije. Po petkovi napovedi pa naj bi ostanki pristali v Atlantiku ob obali Argentine, po sobotni pa v Pacifiku v višini zahodne obale Čila.
Fobos-Grunt, na katerem je več kot 120 milijonov evrov vredna merilna naprava, bi morala sicer v okviru spodletele misije v letošnjem letu doseči Mars in Fobos. V začetku leta 2013 bi sonda morala pristati na Fobosu, na Zemljo pa bi se po prvotnih načrtih vrnila avgusta 2014 in od tam s seboj prinesla vzorce.
Leto 2011 je bilo težavno za vesoljske ambicije Rusije. Nesreča Fobos-Grunta je namreč Moskvo prizadela le slabe tri mesece po strmoglavljenju plovila brez posadke Progres, zaradi česar je morala Rusija začasno ustaviti polete vesoljskih plovil Sojuz na Mednarodno vesoljsko postajo.
V minulem letu je Rusija izgubila tudi tri navigacijske satelite, napreden vojaški satelit in telekomunikacijski satelit.